מגזין שאלת 90 מיליארד הדולר של צה"ל

שאלת 90 מיליארד הדולר של צה"ל

פינוי כל המחנות הצבאיים יכול להוביל לבניית 100 אלף דירות. בדיוק המחסור ממנו סובלת ישראל היום. מהם המתחמים החמים ביותר שעומדים להתאזרח

פרויקט קרן הקריה

אחד הפתרונות המתבקשים לפתרון מצוקת הנדל"ן בישראל הוא פינוי בסיסי צה"ל מאזורי הביקוש מתוך מטרה לבנות במקומם אלפי יחידות דיור. נושא זה הפך בשנים האחרונות לקונצנזוס. ממשלת ישראל, רשות מקרקעי ישראל והרשויות המקומיות מסכימות פה אחד כי קיים מחסור בקרקעות לבנייה למגורים בעיקר במרכז הארץ.

קרקעות בסיסי צה"ל הן חלק מהמאבק על "הזהב הגלום". הכסף הרב הטמון בעסקת הפינוי המוערך בלמעלה מ-90 מיליארד שקל עם מכירת חלק מהקרקעות, הוא הגורם לכך.

לאחרונה הוחלט על ביצוע מתיחת פנים לארבעה בסיסי צה"ל בפריפריה: מחנות ביל"ו, ג'וליס, שורה וגדעונים, הנחשבים לבסיסי עוגן של צה"ל. בסיסים אלו צפויים לקלוט יחידות רבות של הצבא שיתפנו בשנים הקרובות ממרכז הארץ.

החידוש הצפוי של המחנות הוא חלק מהפרויקט של תוכנית שוה"ם (שיווק והעתקת מחנות) שמובילים משרדי הביטחון והאוצר בתיאום עם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). עלותו כ-2 מיליארד שקלים והוא מתקיים במקביל להתקדמות העבודות לפינוי והעתקת מחנות צה"ל ממרכז הארץ, ובראשן פינוי מחנות צריפין, סירקין ותל השומר.

לדברי ראש אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון, ארז כהן, "תכנית שוה"ם מבוססת על הקדמת בינוי לפינוי, כך שתחילה ייבנו המחנות החדשים ולאחר מכן יפונו הקרקעות שבהן פועלים כיום מחנות אחרים ויוצעו לשיווק".פרויקט כנרית

מה יוצא לשוק

על פי ההערכות, פינוי כל מחנות צה"ל הם בעלי פוטנציאל בינוי של למעלה מ-100,000 דירות מהצפון עד הדרום, בדיוק המחסור שמדינת ישראל סובלת ממנו היום.

שני המתחמים "החמים" שהחלו בהליך פינוי הם "מתחם "קרן הקריה" או מה שנקרא "המשולש הנדל"ני" בפינת הרחובות דרך בגין ושאול המלך בתל אביב. שטח זה המשתרע על פני 36 דונם מיועד לפינוי שלבי, כאשר עד סוף 2016 יפונה כל השטח. התוכנית מקודמת בשיתוף עם עיריית תל אביב לבניית שלושה בניינים רבי קומות בשימוש למסחר משרדים ובניית 540 דירות.

מתחם כנרית בפינת הרחובות קפלן ולאונרדו דה וינצ'י  במתחם המערבי של הקריה עשוי גם-כן לצאת לשיווק. על השטח ששימש בעבר חלק מבסיס הקריה של צה"ל מקודמת תוכנית לבניה של כ-300 דירות בשני מגדלים בני 44 קומות כל אחד.

שטח "חם" נוסף שעומד למכירה ושנוי במחלוקת הוא המחנה הצבאי צריפין. שטח הפינוי המיועד משתרע על 1,100 דונם לבנייה של 17,000 דירות ו-1.3 מיליון מ"ר למסחר ותעסוקה. לפי התוכנית שנחתמה, עד סוף 2015 פונו בשלב הראשון 421 דונם עליהם יבנו כ-7,000 דירות בתחום העיר ראשון לציון. במסגרת הפינוי קודמה תוכנית ראשונית לבנייה של 3,500 דירות.

מחנות צה"ל נוספים שעתידים להתפנות בשנים הבאות הם אלו היושבים על שטח מחנה גלילות לבניה של כ-12,000 יחידות דיור, שטחי תעסוקה מסחר ובילוי. בשלב הראשון ישווקו בשנים הבאות 3,840 דירות בלבד.

שטח בוער נוסף הוא מתחם תע"ש (התעשיה הצבאית) השרון, המשתרע על 7460 דונם (מתוכו 4660 דונם בתחום גדר תע"ש). מתחם זה נמצא בתחום המוניציפאלי של הערים רמת השרון, הרצליה והוד השרון, עליו מתוכננת בניה של 23,000 דירות, 2500 דונם שטחי תעסוקה, 2500 דונם שטחי ציבור וכ-1.65 מיליון מ"ר מוסדות ציבור. 

בניה של 16,000 יח"ד נוספות מתוכננת על 1300 דונם עם פינוי שדה התעופה שדה דב בצפון תל אביב (שחלק מההכנסות יועברו למשרד הביטחון); במחנה 80 בפרדס חנה כרכור מתוכננת בניה של 1030 דירות; במתחם גנים, השלישות הראשית ברמת גן מתוכננת בנייה עתידית של 1200 דירות ובבסיס סירקין בפתח תקוה עתידות להיבנות 12,000 דירות ו-30 אלף מ"ר לתעסוקה ומסחר; בצפון מחנה תל השומר מתוכננת בניה של 2033 דירות ו-11,786 שטחי מסחר ומשרדים על שטח של כ-270 דונם בתחום השיפוט של העיר רמת גן ומחנה תל השומר מזרח מיועד לבניה של 2800 דירות נוספות.פרויקט קרן הקריה

"לצה"ל יש מדינה"

"מדובר בנושא חשוב ביותר", ציין בעבר אורי אריאל, לשעבר שר הבינוי והשיכון, "נוצרה תחושה שלצה"ל יש מדינה, והקרקעות הרבות כולל במרכזי הערים משפיעות על יוקר המחיה של כולנו. המציאות לא יכולה להישאר כפי שהתנהלה 60 שנה. ולא ייתכן שצה"ל ימשיך להחזיק כל-כך הרבה שטח ללא צורך".

לצורך פינוי מחנות צה"ל השקיעה ממשלת ישראל בשנים מיליארדי שקלים גם בהקמת עיר הבה"דים בנגב הצפוני. הפרויקט הוא חלק מתוכנית העתקת בסיסי צה"ל לנגב שמטרתה להחזיר שטחים יקרים שתפוסים על-ידי צה"ל במרכז המדינה ולהביא לפיתוח הנגב. חלק מהבסיסים שיפונו יועתקו גם לצפון הארץ. כך למשל, המפעל ליצור טנק המרכבה בתל השומר יעבור לנעורה שלמרגלות הכרמל;  שדה דב יפונה בחלקו למנחת עין שמר ובחלקו לבסיס עובדה שבנגב; מחנות גלילות, יועתקו לצומת הנגב ואזור באר שבע וכך גם בית הספר הטכני בחיפה.

שתף מאמר