מגזין ראש העין: עיר שתכפיל את עצמה בעוד עשור

ראש העין: עיר שתכפיל את עצמה בעוד עשור

צפיפות ומחסור בחניה במרכז העיר ייפתרו רק בעוד מספר שנים. המורשת התימנית יכולה להיות מקור להכנסות מתיירות. מדריך ערים

ראש העין. צילום: וויקיפדיה

רֹאשׁ הָעַיִן שקיבלה את שמה משום שהיא שוכנת ליד מקורות הירקון, הפכה לעיר בשנת 1994. היא ממוקמת במרכז הארץ – סמוכה לפתח תקווה, לא רחוקה מדי מתל אביב, כשבמזרח היא גובלת בקו הירוק.

עד לתחילת שנות התשעים היא הייתה מורכבת רובה ככולה מעולי תימן וצאצאיהם, ובציבוריות הישראלית היא נחקקה כ"עיר התימנים" ולא רק בגלל השיר "אני מראש העין, מדבר ב-ח' ו-ע'. הקמת מחלף קסם ותחנת רכבת ותנופת בנייה במזרח העיר, שיזם ראש העיר דאז, יגאל יוסף, הביאו לעיר אלפי משפחות של אנשי קבע וגמלאי צה"ל במעמד סוציו-אקונומי גבוה, עולים חדשים זוגות צעירים ומשפרי דיור מהערים השכנות, שמצאו בעיקר דיור מודרני במחירים נמוכים יחסית. בעשור שבין 1985-1995 אוכלוסיית ראש העין שילשה את עצמה.

בשנים האחרונות יש תנופת בנייה אדירה בראש העין כשבסיומה מעריכים פרנסי העיר היא תכפיל את אוכלוסייתה ותגיע לכ-100 אלף איש. הנהירה לראש העין מוסברת גם במחירים הנמוכים יחסית לערים קרובות כמו פתח תקווה, קריית אונו, מודיעין, ומיקומה במרכז הארץ.

החלוקה הגיאוגרפית והדמוגרפית של ראש העין גרמה לקיטוב צורם בין ראש העין הוותיקה והמסורתית ובין השכונות של הבתים הפרטיים של שכונות אנשי הקבע. בעירייה נעשים כל הזמן מאמצים לאחד את התושבים באמצעות פעילויות משותפות ומקווים שהקמת הפרויקטים החדשים שתביא עשרות אלפי תושבים נוספים לעיר תסייע גם היא בכך.

בשנה האחרונה החלה העירייה לקדם תהליך של הפרדת הפסולת האורגנית בבית התושב באמצעות חלוקת פחים חומים והסברה מקיפה מדלת לדלת. 

תעודת זהות:  

שטח - 30,000 דונם; אוכלוסיה – 44 אלף; ראש העיר – שלום בן משה; ארנונה – 42 ₪ למ"ר לדירה רגילה; הכנסה ממוצעת לשכיר - 10,500 ₪; מדד חברתי- כלכלי: 6 (מתוך 10); זכאים לבגרות – 82%; מתגייסים (בנים) – 97%.

תחבורה

העיר נמצאת בצומת כבישים מרכזיים בישראל - כביש 6, כביש 5, כביש 444 (דרכו ניתן להגיע לכיוון מודיעין וירושלים), כביש מכבית (דרכו ניתן להגיע לפתח תקווה, לגבעת שמואל, לקריית אונו ולתל-אביב, לכביש 4 ולכביש 5).

בעיר יש תחנת רכבת (צפונית מערבית למחלף קסם) ומתוכננת לקום בעוד שנתיים תחנה נוספת (תחנת דרום) בסמוך לכביש 6.

בנוסף, לעיר וממנה אפשר להגיע בתחבורה ציבורית של אוטובוסים בעשרות קווים המקשרים את ראש העין עם כל חלקי הארץ. בעיר עצמה יש 20 קווי אוטובוסים המופעלים על ידי חברת אפיקים לכל אזור בעיר.תחנת הרכבת בראש העין. צילום: שאטרסטוק

חינוך ותרבות

ראש העין, מאופיינת במערכת חינוך איכותית. בעיר לומדים מעל ל-10,000 תלמידים בעשרות גני ילדים, ב-9 בתי ספר יסודיים, ב-2 חטיבות ביניים, ב-3 בתי ספר תיכוניים, ובאולפנה לבנות.

 

בחטיבות הביניים פועל פרויקט מחשוב ומאות מחשבים ניידים חולקו לתלמידים הלומדים באמצעותם. בעיר פועלת "מכללת ראש העין" של האוניברסיטה הפתוחה ללימודי תואר אקדמי ולימודי תעודה. בשנים הקרובות מתוכננת הקמתו של בית ספר תיכון למדעים וטכנולוגיה ובתי ספר יסודיים ותיכוניים נוספים ייבנו במתחמי הבינוי החדשים כמו גם כיתות גן נוספות.

העיר מיתגה עצמה כ"עיר המוסיקה" ובחרה במוסיקה כאמצעי לחיבור הקהילה, יצירת דיאלוג והפחתת אלימות. בעיר הושקעו עשרות מיליוני שקלים בתחום המוסיקה החל מחינוך מוסיקלי מהגן ועד התיכון; נבנתה טיילת בשם "טיילת צלילי המוסיקה", הוצבו בכיכרות פסלים של כלי נגינה ונגנים ובתכנון הקמת אמפיתיאטרון, מרכז מוסיקה אזורי והחלפת שלטי הבתים בשלטים עם סימנים מוסיקליים. בכל חג סוכות מתקיים בעיר פסטיבל מוזיקה ואוכל בפארק לב העיר תחת השם "תימנה".

תעשייה, עסקים ומסחר

העיר מתבססת על אזורי תעשייה מבוקשים ומרכזי עסקים ומסחר.

אזור התעשייה החדש - מיקומה האסטרטגי של ראש העין על עורקי תחבורה מובילים יצר ביקוש עצום של תעשיינים לאזור התעשייה החדש "פארק אפק" הממוקם מצפון לעיר. בשנתיים האחרונות נקלטו בו למעלה מ- 500 חברות ועסקים חדשים בהן חברות היי טק רבות.

פרוייקט הסיטי של ראש העין בצומת קסם -  מיועד לאיכלוס בתוך מספר שנים. הוא מתוכנן להיות מרכז העסקים הראשי של האזור, ובו תוקם קריה של מסחר, עסקים, תעשיה עתירת ידע, שירותים, בידור ופנאי בשטח של כ-700 אלף מ"ר, ובהשקעה של 1.5 מיליארד דולר.באזור זה תשולב רכבת הפרברים ומתוכנן בה מסוף נוסעים גדול וחנייה לאלה המבקשים להיכנס לגוש דן בעזרת רכבת הפרברים.

 אזור התעשייה הישן: נמצא בכניסה המערבית ליישוב מול פארק אפק. הוא משתרע על כמאה וחמישים דונם. באזור התעשייה יש מפעלים שונים; הוא שופץ והורחב לאחרונה ונבנו בו מבני תעשייה; מיועד לתעשייה קלה ונקייה, שאינה מזהמת. כמו כן שולבו בתוכו בתי מסחר.

תעשיית מחצבות: באזור הגבעות המזרחיות נמצאות מחצבות, מפעלים ומפעלי בטון המשתמשים בחומרי גלם מהסביבה. תושבי האזור מתלוננים אגב על ענני אבק מהמחצבות.

המע"ר - מרכז העסקים הראשי - הרחובות הראשיים, שלום שבזי ומרבד הקסמים, הם לב המע"ר של ראש העין ומהווים צומת מרכזית ביישוב. בעקבות גידול היישוב מתפתח המע"ר לכיוון מזרח ודרום. במע"ר נמצאים שירותים חיוניים כמו סניפי בנקים, דואר, חנויות מזון, חנויות הלבשה והנעלה, מכשירי כתיבה, מסעדות, בית מרקחת ואחרים. מסביב למע"ר נמצאים המתנ"ס, אולם מופ"ת, קופת חולים, משטרה, ספרייה מרכזית, ובנקים.

המע"ר יעבור שידרוג למרכז מודרני ומתקדם יותר שבמסגרתו יוקמו כ-100 אלף מ"ר של מסחר ושירותים, בלב המע"ר תעמוד גם הקריה העירונית החדשה.גשר ואדי ראבה

גבעת הסלעים - קניון הסלע - גם בשכונות החדשות הוקם מרכז מסחרי שכונתי, ובו שירותים חיוניים כגון: סניף דואר, חנויות מסחר זעירות ועוד ובסך הכל 42 חנויות. קניון הסלע נבנה על שטח של כאלף מ"ר מקורים.

השוק העירוני – ממוקם ליד אזור התעשייה הישן; מקום מפגש חברתי לתושבים ולפרנסי העיר. בימי שישי "מתעטף" השוק באופן קבוע בראש העין בניחוח תימני, השוק הנודד, סניף רמלה. זהו שוק לא גדול המכיל כל מה שהאדם זקוק לו בחיי היום-יום: הלבשה, הנעלה, תכשיטים, ירקות ופירות, מזון, כלי בית, צעצועים, ספרי קודש, קלטות מוסיקה ועוד.

תיירות - העירייה בשיתוף רשות הטבע והגנים החלה בשיקום אתר מגדל צדק והפיכתו לאתר תיירות, נופש, ספורט ופנאי. מדובר במצודה צלבנית ובתוכה מאות ממצאים ארכיאולוגיים מתקופות שונות כמו התקופה הביזנטית, הצלבנית ועוד..

מרכז נופש וספורט (קאנטרי) - לראשונה בהיסטוריה העירונית יבנה מרכז ספורט ונופש בעיר, שייתן מענה לצורכי התושבים בתחום תרבות הפנאי ונופש.

נדל"ן

מאז 2007 הוכפלו מחירי הדירות בראש העין; בשנה האחרונה נרשמה עליית מחירים של 7%. ממוצע המחירים מגיע לכ-14,000 ₪ למ"ר, בדומה לרחובות ואשדוד, אך עדיין נמוך מפתח תקווה השכנה, או קריית אונו השכנה המרוחקת קצת יותר. דירת 4 חדרים מרווחת ניתן לרכוש בראש העין ב-1.4 מיליון שקל.

בעיר נבנים ומתוכננים לקום פרויקטים חדשים למגורים שיכללו כ-14 אלף יחידות דיור בגבעות המזרחיות של העיר ב- 6 מתחמים. הפרויקטים הם בבנייה רוויה בבניינים עד 18 קומות. הבנייה והשיווק יסתיימו בתוך פחות מעשור.

סיכום

ראש העין נמצאת בתקופה זו בשלבי צמיחה וגידול משמעותיים שיכפילו את האוכלוסייה שלה עד 2025. העיר משקיעה בחינוך בכלל ובחינוך מוסיקלי בפרט, ומשתדלת לקדם את החינוך המדעי/טכנולוגי. היא מהווה אבן שואבת לעסקים וחברות היי טק מכל רחבי הארץ.

ראש העין עדיין סובלת, אך הרבה פחות, מקיטוב בין תושבי השכונות הוותיקות לחדשות; היא לא ניצלה את הפוטנציאל התיירותי שלה הגלום במורשת התרבות התימנית בשכונה הוותיקה שמספר את סיפורה של העיר; מבנים בריטיים היסטוריים. כאמור, יש עכשיו השקעה בשיקום מגדל צדק כמוקד תיירות. התושבים מתלוננים גם על מצוקת חניה במרכז העיר, שמקווים שתיפתר (ייקח כמה שנים) על ידי שיפוץ ושדרוג האזור.

שתף מאמר