מגזין חיפה עיר עם פוטנציאל: האם חיפה תהיה ברצלונה הבאה של ישראל?

עיר עם פוטנציאל: האם חיפה תהיה ברצלונה הבאה של ישראל?

חיפה היא עיר הפכפכה. מצד אחד היא חטפה מכה קשה כאשר פורסמו נתוני זיהום האוויר הגבוהים ומצד שני עדיין נחשב לעיר שישראלים רבים רוצים לגור בה. ראש העיר אומנם פועל להוציא אותה מהתרדמת אך בכל זאת היא נתפסת כמנומנמת. אז מה מבין כל הדברים האלו זו חיפה האמיתית? כנראה שהכל ביחד

מי את באמת, חיפה? | צילום: זיו רוגר

העיר השלישית בגודלה בארץ ובירת המחוז הצפוני בארץ, חיפה, היא אחת הערים עם הפוטנציאל הגדול ביותר בארץ: עיר יפיפייה עם הרים וים, היסטוריה ותרבות מקומית וחברה שמעודדת דו קיום, אך יחד עם זאת סובלת מבעיות תעסוקה וירידה במספר הצעירים הגרים בה, וכמובן סובלת מזיהום אוויר גבוהה מאוד. בסקר שנערך בשנה שעברה התברר כי חיפה מדורגת שלישית מבין הערים בה הישראלים הכי היו רוצים לגור, והעיר אף נכנסה לראשונה לדירוג הבינלאומי של 300 הערים הצומחות בעולם. ראש העיר של חיפה, יונה יהב, מנסה כבר שנים לעלות את חיפה על דרך המלך במטרה להפוך אותה להיות ״ברצלונה הבאה של ישראל״. לא ברור אם התוכנית תצליח או לא, אבל מה שבטוח שיש הרבה על מה לדבר.

תעודת זהות
אוכלוסייה: 277 אלף בני אדם | שטח: 63 אלף דונם | ראש העירייה: יונה יהב | מספר יחידות דיור: 109 אלף יחידות דיור | ארנונה: 58.1 שקל למ"ר | הוצאה על חינוך פר ילד: 3,721 ש״ח | כמות אשפה ממוצעת: 1.81 ק״ג לנפש ליום | הכנסה ממוצעת: 8,843 ש״ח לחודש | מדד חברתי- כלכלי: 7 (מתוך 10) | סלוגן: ״בירת הצפון״

נדל״ן

אמנם חיפה לא אטרקטיבית כמו מרכז הארץ, ותל אביב בפרט, אבל בשנים האחרונות מחירי הנדל״ן בעיר עולים ונבנים בה פרויקטים רבים. נתון מעניין ומפתיע מגלה שבשש השנים האחרונות חיפה הייתה העיר עם עליית מחירי הדירות הגבוהה ביותר ביחס לערים הגדולות. על פי הנתונים, מחירי הדירות בחיפה בשנת 2010 טיפסו ב-45%. שנה לאחר מכן המחירים קפצו ב-62%, ב-2012 זינקו המחירים ב-72%, בשנת 2013 עלו המחירים בלא פחות מ-94%, ובשנת 2014 עקפו מחירי הדיור את רף ה-100% - וקפצו ב-106%.

באופן כללי חיפה מתחלקת לשלושה אזורים מרכזיים: שכונת הכרמל שנמצאת בחלקה העליון של העיר, שכונת הדר שנמצאת במורד ההר ושכונת עיר תחתית שנמצאת בקרבה לנמל חיפה. מבחינת מחירי הנדל״ן, ככל שאתה עולה למעלה בהר כך גם המחירים עולים וככל שאתה יורד המחירים בהתאם.

כאמור, אזור עיר תחתית הוא האזור הזול ביותר בחיפה. השכונה מאגדת בתוכה מספר שכונות מרכזיות ואת חלקה הגדול של הפעילות העסקית של חיפה. העיר התחתית מתמודדת מאז אמצע המאה ה-20 עם מספר גורמים המכשילים או מאטים את התפתחותה כלב האיזור העירוני, וכתוצאה מכך את שגשוגה של חיפה כולה. היום אפשר למצוא בשכונה דירות חדשות לקנייה במחירים מצחיקים של חצי מיליון ש״ח בלבד, ודירות להשכרה במאות שקלים בלבד. כבר מספר שנים ששכונת הדר נחשבת למוקד פשיעה מרכזי בחיפה: נרקומנים, תחנות סחר סמים ופשיעה. בשנים האחרונות מנסה עיריית חיפה להילחם בתופעה ולהחזיר את עטרה ליושנה לשכונה הוותיקה.

שכונת כרמליה לעומת זאת, הממוקמת בחלקה העליון של חיפה, היא אחת מהשכונות היוקרתיות בעיר, וזוהי שכונה שנחשבת לשקטה ונעימה. בעבר התגוררו בה זוגות צעירים משפרי דיור, ובהמשך עם הקמתם של בנייני יוקרה, הגיעו לשכונה גם בני המעמד הבינוני והגבוה. דירות חדשות בשכונה יעלו מעל ל-3 מיליון ש״ח, דירות יד שנייה יעלו בסביבות 2 מיליון ש״ח. גם שכונת דניה הוותיקה נמנית בין שכונות היוקרה. השכונה, הממוקמת במעלה ההר, הינה רובע המגורים המבוסס של העיר והוא מורכב מכמה שכונות. יש בו בתים צמודי קרקע ומגרשים גדולים ולא מעט אנשים אמידים, בלשון המעטה, המתגוררים בו. בית בשכונה היוקרתית יעלה כ- 2.5 מיליון וצפונה. חשוב לציין שמפאת הצביון היוקרתי שיש לשכונות, קיימת תופעה של פריצות רבות לדירות הנמצאות בהן.

עשרות פרוייקטים חדשים מחכים לכם בחיפה>>>

חינוך ותרבות

בחיפה ניתן למצוא תמהיל רב-גווני של בתי ספר - ממלכתיים, ממלכתיים דתיים, חינוך מיוחד, חינוך ערבי, בתי ספר של זרם החינוך העצמאי, בתי ספר פרטיים ועוד. בעיר לומדים כ-48,492 תלמידים ב-114 בתי ספר. ממוצע התלמידים לכיתה עומד על כ-24, והאחוז לזכאות לבגרות בעיר מבין תלמידי כיתות י"ב עומד על 70 אחוז. מבין בתי הספר הגדולים בחיפה, והידועים ביותר, ניתן למצוא את בית הספר הריאלי שנחשב לאחד מבתי הספר הטובים ביותר בארץ, אשר יצאו ממנו עשרות זוכי פרס ישראל. בית ספר ידוע נוסף הוא מרכז חינוך ליאו בק, של התנועה ליהדות מתקדמת.

בחיפה גם אחוז הסטודנטים הגבוה ביותר בארץ. בעיר נמצאים שניים מהמוסדות החשובים ביותר להשכלה גבוהה: אוניברסיטת חיפה והטכניון. בשני המוסדות יחד לומדים מעל ל-40 אלף סטודנטים, ובנוסף, פועלים בעיר גם סניף של האוניברסיטה הפתוחה הנמצא בשכונת אחוזה ומספר מוסדות השכלה גבוהה נוספים, בהם האקדמיה לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה, מכללת גורדון, המכללה האקדמית הערבית לחינוך, מכללת תילתן לעיצוב והמרכז האקדמי כרמל. חיפה מאגדת בתוכה מספר לא קטן של מוסדות תרבות חשובים כמו סינמטק חיפה, מוזיאון האיסלם, תיאטרון חיפה, הגנים הבאהיים. לאחרונה גם קם בעיר התחתית 'מתחם 21', המרכז בו אירועי תרבות ואומנות. מדי שנה מתקיים בחיפה פסטיבל הקולנוע הבינלאומי שהפך להיות סמל העיר. סביר להניח שכבר יצא לכם לשמוע ברדיו בהזדמנות כזו או אחרת את ראש העיר, יונה יהב, מזמין אתכם לאחד מאירועי התרבות.

תחבורה

חיפה היא העיר היחידה בארץ עם מגוון מרשים של סוגי מערכות תחבורה בעיר: כבישים תת קרקעיים, תחנות רכבת רבות, מערכת אוטובוסים חדישה - מטרונית, כרמלית, נמל ים ואפילו רכבל. בנוסף לכל אלה, חיפה היא מהמקומות הבודדים בארץ שפועלים בה תחבורה ציבורית בשישי ובשבת. לפני חמש שנים נחנך בעיר אחד הפרויקטים המורכבים והיקרים ביותר שנעשו בארץ - ״מנהרות הכרמל״, תוכנית הנדסית עתירת משאבים שייעודה לקצר את זמן הנסיעה בין הכניסה לעיר מכיוון דרום לאזורים המזרחיים והצפוניים שלה. הפרויקט נחשב להצלחה, ולמרות המחאות הרבות נגד מחירי הנסיעה במנהרות, הפרויקט עשה מהפכה בתנועת המכוניות בעיר.

קווי המטרונית (אוטובוס תלת-מפרקי) שסלילתם החלה מיד לאחר מלחמת לבנון השנייה, והושלמה לפני שנתיים, מיועדים להוות את התשתית המרכזית להסעת-המונים במטרופולין חיפה. אורך מסלול המטרונית כ- 45 ק"מ, מהם כ- 35 ק"מ במסלול מופרד משאר תנועת כלי הרכב. בחיפה קיימים שש תחנות רכבת הפרושות לאורך מסילת החוף. בנוסף לכל אלה, אי אפשר שלא להזכיר את הרכבת התחתית הראשונה בארץ - הכרמלית, שהפכה להיות סמל עירוני ופרויקט יחיד מסוגו בישראל.

צילום: דני ליוליאב

פרויקטים עתידיים וחדשים

# חיבור העיר לים - תכנית "חזית הים" של עיריית חיפה רוצה להפוך את רצועת החוף של העיר למוקד תיירות, מסחר ובילוי במקביל להמשך תפקודו של נמל הנוסעים. הפרויקט כולל פיתוח שטחי ציבור, טיילת חוף, שיקום מבנים וחיזוק המסחר, התיירות, הבילוי והתרבות. לפי התוכניות כרגע, תחילת השיפוצים יחלו בעוד כשנה, כשהיעד לסיום הפרויקט הוא בשנת 2020. הפרויקט מוערך בסכום של 4 מיליארד ש״ח.

# איצטדיון ספי עופר - אחד הפרויקטים הגדולים ביותר של חיפה בשנים האחרונות. האיצטדיון החדש, שנפתח בשנה שעברה, הפך כבר להיות סמל חדש לעיר ובעיקר אחד ממוסדות הספורט המרשימים ביותר בארץ. מדובר באצטדיון גרנדיוזי ומרשים במיוחד שעלותו מוערכת בכ-450 מיליון שקל (רובו מתרומה של איש העסקים ספי עופר). סך המושבים באצטדיון עומד על כ-30 אלף מקומות, ובהם תאי צפייה אישיים ומפוארים.

# שיקוע הרכבת וקירוי המסילות - בתחילת החודש אישרה עיריית חיפה את הסכם המימון של פרויקט "שיקוע הרכבת וקירוי המסילות" שיאפשר בניית 7,700 יחידות דיור חדשות בעיר. הפרויקט כולל הקמת תחנת רכבת תת קרקעית סמוך לקריית הממשלה בחיפה ובניית מרכז בילוי ומגורים לצד הנמל בחזית הים. עלותו כ-1.3 מיליארד שקלים ולאחר השלמתו ייפתח לציבור חלקו המערבי של נמל חיפה.

# הטיילת החדשה בבת גלים - הטיילת החדשה תחל בכניסה לבסיס חיל הים ותמשך לאורך כל החזית הימית של בת גלים, ותתחבר לטיילת בחוף שקמונה. הפרויקט כולל סלילת כביש דו כיווני פתוח לציבור בכל היקף המרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, שדרוג תשתיות מים, ביוב, חשמל ותאורה, פיתוח נופי והקמת טיילת לאורך החוף. השלמת הפרויקט תסתיים תוך שנה ועלותו מוערכת בכ-21 מיליון ש״ח.

בשורה התחתונה...

חיפה עדיין לא אמרה את מילתה האחרונה. אמנם העיר איבדה בשנים האחרונות את האטרקטיביות שלה וצעירים רבים מוצאים את עצמם עוברים לערים אחרות, אבל מבחינות רבות ישנה מגמה של התחדשות וחזרה למקורות. שוק הנדל״ן בחיפה עלה בשנים האחרונות מעל למאה אחוז, ולמרות זאת עדיין אפשר למצוא בשכונות העיר דירות גדולות במחירים סבירים. מערכת החינוך החיפאית נחשבת לטובה ומוצלחת וההשקעה התקציבית בתלמידים נמצאת מעל לממוצע. חיפה עוברת התפתחות משמעותית, קיימים פרויקטים רבים לפיתוח העיר והרחבתה.

לתעודת הזהות של נתניה>
לתעודת הזהות של תל אביב>>
לתעודת הזהות של באר שבע>>>

שתף מאמר