מגזין נתניה נתניה היא הריביירה של ישראל? תלוי את מי שואלים

נתניה היא הריביירה של ישראל? תלוי את מי שואלים

זה לא סוד שנתניה היא עיר בתנופה. עם אינספור מיזמים חדשים, ושוק נדל"ן צומח, העיר הופכת ליעד מרכזי. אבל יחד עם זאת השכונות הישנות ממשיכות לדשדש מאחור ונבלעות בתוך גל ההשקעה של השכונות החדשות. חושבים לעבור לגור בה? רצוי שתלמדו צרפתית

לא במקרה קיבלה נתניה את הכינוי ״הריביירה של ישראל״ - העיר הגדולה ביותר באזור השרון הפכה בשנים האחרונות לאחת מערי החוף הפופולריות ביותר בישראל, גם בזכות החופים המרשימים שלה וגם בשל האוכלוסייה הצרפתית שמחזקת את העיר. אם בעבר נתניה הייתה ידועה כעיר עם סטיגמות שליליות, כמו "עיר פשע" ו"עיר הפיגועים", הרי שהיום נתניה רחוקה מאוד מאותן סטיגמות ישנות והיא נמצאת בשנים האחרונות בפיתוח מאסיבי וגידול אינטנסיבי מרשים במיוחד. שכונות חדשות נבנות ללא הרף, אזורי מסחר ותעשייה גדולים הפכו את העיר ליעד תעסוקתי מרכזי ואפילו נתן למצוא בה תרבות גבוהה. בנוסף לכל זה, בשנת 2015 נבחרה נתניה בין עשר הערים והישובים הירוקים ביותר בישראל במסגרת ועידת קלינטק.

אוכלוסייה: 223 אלף בני אדם | שטח: 29 אלף דונם | ראש העירייה: מרים פיירברג | מספר יחידות דיור: 81,949 אלף יחידות דיור | הוצאה על חינוך פר ילד: 4748 ש"ח (מקום 88) | ארנונה: 39.3  שקל למ"ר | סלוגן: ״הריביירה של ישראל״ | כמות אשפה ממוצעת: 2.24 ק״ג לנפש ליום | הכנסה ממוצעת: 6,477 ש״ח

נתניה נמצאת באחד האזורים המרכזיים במדינה - מישור החוף, ועל כן היא סמוכה לצירי תנועה ראשיים, ביניהם כביש החוף המפריד בין חלקה המערבי והמרכזי של העיר לחלקה המזרחי. מספר גשרים ומחלפים מאפשרים את זרימת התנועה בין הצד המערבי לצד המזרחי של העיר. בנתניה פועלות שתי חברות אוטובוסים עיקריות: אגד ונתיב אקספרס, ואת תושבי העיר משרתת תחנת רכבת אחת. רכבת ישראל ועיריית נתניה החלו לעבוד על הקמתה של תחנת רכבת חדשה - תחנת רכבת ספיר, שממוקמת ברחוב יד החרוצים, בפארק התעסוקה פולג נתניה. בתחום התחבורה הציבורית מיושמת בנתניה תכנית אב לתחבורה בת-קיימא הכוללת תכנית אב לאופניים באורך של 20 ק"מ וכן הכשרת מגרשי חנייה לכאלף מכוניות בחניון הרכבת, הנגשת השביל הבטוח בין מבני ציבור, וקידום אמצעי תחבורה המוניים.

בנתניה קיימים כ-350 גני ילדים, 52 בתי ספר יסודיים ו-26 בתי ספר על יסודיים. נתוני הזכאות לבגרות בעיר במגמת עלייה. על פי נתוני משרד החינוך לשנת תשע"ג אחוז הזכאים מקרב התלמידים הלומדים בעיר עומד על 69.04%, ושיעור הניגשים לבגרות בקרב תלמידי י"ב עומד על 86.19%. נתניה הינה אחת מחמש הרשויות הגדולות בכל הארץ שיצאו לפיילוט ייחודי לפיתוח בתי הספר היסודיים והעל יסודיים במערכת החינוך העירונית, תוך פתיחה מבוקרת של אזורי הרישום, כך שמדובר במהפכה של ממש שהביאה לתמורות בצורות הלמידה, בחופש שניתן להנהלות בתי הספר ולתלמידים לפתח את הסקרנות הלימודית. העיר זכתה בשנה האחרונה בפרסים בתחום החינוך והקימה אגף חדש שאחראי על הטיפול בילדים מגיל 0 עד 6. העיר אף ייסדה מרכז ללימודי אנגלית שמיועד לתלמידי כל הכיתות וגם למבוגרים. 36 אלף התלמידים בעיר זוכים לשליש מתקציבה של העירייה כדי לפתח תוכניות לימוד ובניית מוסדות חינוך בהשקעה של כ-75 מיליון שקל. בנתניה קיימים שני מוזיאונים היסטוריים - האחד הוא "מוזיאון העיר נתניה - המרכז לתולדות העיר", אשר מציג תערוכות מתחלפות על תולדות העיר. והשני הוא "מוזיאון בית הבאר". בנוסף לכך יש בנתניה מספר גלריות לאמנות, היכל תרבות ומספר ספריות עירוניות. בניגוד לסטיגמה, נתניה לא נמנית בין שלושת הערים "המובילות" במדד הפשיעה, אך עדיין מתברגת בצמרת הגבוהה עם ממוצע של כ- 55 פשיעות לכל 1000 אנשים.

מידע על נתניה

נתניה

נתניה נקראת גם "בירת השרון", על שום היותה העיר הגדולה ביותר באזור השרון. העיר נחשבת לאחת הערים עם פיתוח נדל״ן אינטנסיבי במיוחד. בשנים האחרונות הוקמו שכונות מגורים חדשות והעיר גדלה באופן ניכר. תושבי חוץ רבים בוחרים להשקיע בדירות בעיר. מחיר דירת 4 חדרים חדשה, עומדת בנתניה על 1.35 מיליון שקל. מתחמי המגורים החדשים של נתניה:

נוף הטיילת - התוכנית משתרעת לאורך כ- 4.5 ק"מ לאורך רצועת החוף הדרומית של נתניה משדרות בן-אבי בצפון ועד שמורת האירוסים בדרום. שטח התוכנית עומד על 1600 דונם והיא תכלול כ- 933 יחידות דיור צמודות קרקע וכ-1228 יחידות דיור בבניה רוויה. בנוסף תוקם בשכונה החדשה מתחם מלונאות חדש. מחיר ממוצע באתר כאן בונים  החל מ 3,000,000 ₪

עיר ימים - התכנית בשטח של כ- 900 דונם ממוקמת בדרום העיר לאורך החוף בין שמורת האירוסים בצפון לשכונת רמת פולג בדרום. רצועת החוף בתחום התוכנית, באורך של כ- 2 ק"מ, היא רצועת החוף היחידה בנתניה שאין בה מצוק החוסם את חוף הרחצה כלפי העיר. בתוכנית הם 4,200 יחידות דיור למגורים וכ- 71,565 מ״ר של מסחר.  באתר כאן בונים סה"כ 10 פרויקטים בשיווק בשכונה מחיר ממוצע  החל מ – 2,300,000 ₪

שכונת האגמים - שכונת האגמים מוקמת במערב העיר וגובלת בשמורת טבע וים. השכונה משתרעת על פני 660 דונם ונבנית במרחק של 900 מטר מהים, כאשר כ-300 דונם מתוכה, הינם שטחים ירוקים הכוללים את פארק "בריכת החורף". 2,500 יחידות דיור יבנו תוך 5 שנים בשכונה (כ- 2000 במתחם המזרחי וכ-500 יחידות דיור במתחם המערבי) הנבנית במתכונת של שכונה עם פארקים, בתי ספר ומסחר. באתר כאן בונים סה"כ 9 פרויקטים בשיווק בשכונה במחיר ממוצע החל מ 1,600,000 ₪

לכל עיר יש גם אזורים פחות אטרקטיביים למגורים. אלה הן, לרוב, שכונות ותיקות יותר שהעירייה אינה  משקיעה בהן או מעדיפה לנתב תקציבים לאזורים חדשים בעיר. התוצאה היא הזנחה, ירידה בערך הנכסים, עזיבה של אוכלוסייה חזקה ובעיקר יצירה של ״פצע״ בעיר. שכונות רמת ידין, קרית נורדאו ורמת אפריים נחשבות לשכונות הותיקות והחלשות ביותר בעיר. הן כוללת שיכונים ותיקים, הזנחה בשטחים מסוימים ותשואת נדל״ן נמוכה יחסית ביחס לשאר השכונות בעיר. בשכונות הללו ניתן למצוא בית במחיר מומצא של 800 אלף ₪. חושב לדעת, ששכונת רמת ידין לדוגמה, נחשבת עד היום כשכונה מסוכנת בשל התגוררותם של כמה מראשי הפשע המאורגן בישראל.     

שלל דירות למכירה בנתניה מחכות לכם בכאן בונים>>

# אצטדיון נתניה - האצטדיון החדש של העיר הוא ללא ספק אחד הפרויקטים המרשימים של נתניה בשנים האחרונות. הוא כבר הספיק לככב ברשימת עשרת האצטדיונים היפים בעולם. האצטדיון החדש כולל כ-14,000 מקומות ישיבה (בשלב הראשוני) וכ-17 תאי צפיה. נוסף על חווית הצפייה האיכותית הן לאירועי ספורט והן לאירועי תרבות, מציע האצטדיון שטחי מסחר גדולים המהווים מוקדי משיכה תרבותיים ומסחריים.

# קריית הממשלה בדרך לנתניה - לפני מספר חודשים התקבל אישור ממשרד האוצר לצאת למכרז להקמת קרית הממשלה החדשה בנתניה. הקריה, בשטח של 10,000 מ"ר, תאגד את כלל משרדי הממשלה באזור לרווחת תושבי נתניה ואזור השרון, ביניהם: משרד הפנים, רשות המסים, משרדי רשם המקרקעין, משרד הבריאות ועוד.

# כיכר אינטראקטיבית - עיריית נתניה חנכה בשנה האחרונה את מתחם "כיכר העצמאות האינטראקטיבית" המרושתת כולה בטכנולוגיות מתקדמות מה שהפך אותה לאטרקציה תיירותית. הפרויקט, בעלות 30 מיליון ש״ח, מהווה פלטפורמה טכנולוגית לאירועי תוכן ופעילות לקהלי יעד מגוונים, זאת עם רישותה במיטב אמצעי הטכנולוגיה המתקדמים, הכוללים: מסכי לדים, מסכי מים, מערכת סאונד ותאורה, להטוטי מים, אפליקציות סלולריות ואלמנטים נוספים המסונכרנים באמצעות חדרי בקרה אינטרנטיים ומציעים למבקרים שפע של אפשרויות.

חוף הים הצפוני בנתניה

חוף הים הצפוני בנתניה. צילום: אורי

נתניה היא עיר תיירות המושכת אליה תושבים ומבקרים רבים מהארץ ומחו"ל. נתניה עונה על החלום לגור בעיר שקטה וגדולה, ובמרחק של 30 דקות מתל אביב. העיר נהנית מחופי רחצה מרהיבים ופרויקטים של בנייה חדשה שמושכות משפחות שרוצות להגשים את החלום הדירה הגדולה במחיר סביר יותר מגוש דן. בשנים האחרונות הפכה נתניה ליעד נדל"ני ויוקרתי. היום בנתניה דירת 5 חדרים חוצה את רף 3 מיליון שקל באזורים מסוימים והמחירים ממשיכים לעלות. מרכז העיר הישן של נתניה מוזנח יותר מהשכונות החדשות, אשר אוכלות את רוב תקציב ההתפתחות בעיר. בגלל הקרבה לים נתניה מהווה מזה שנים רבות אבן שואבת למהגרים יהודים צרפתים, והעיר כוללת אוכלוסייה גדולה של דוברי צרפתית.

לתעודת הזהות של תל אביב>>>

שתף מאמר