מגזין "מי שאין לו יחסי אנוש טובים, שלא ייכנס לעסקי התמ"א"

"מי שאין לו יחסי אנוש טובים, שלא ייכנס לעסקי התמ"א"

פרוייקט תמ"א 38, אחד הדברים החמים ביותר בשוק הנדל"ן בעשור האחרון, דורש הרבה יותר מסתם להרוס ולבנות. שרי תורג'מן, סמנכלית שכטר נדל"ן, מסבירה לנו איך אפשר גם לשפץ לאנשים את הבתים וגם לצאת בנאדם ועל הדרך מספרת על הפסימיות בנוגע לירידת המחירים בארץ

הפרויקט ברח' תרעד 10 רמת גן

קבוצת שכטר נדל"ן שהוקמה בשנת 2006, בזמן שהתחילו עוד ועוד פרויקטים של תמ"א, מתמחה בדיוק בתחום הזה. הבעלים של החברה הם משפחת שכטר, משפחת יהלומנים מאירופה ומי שמנהל אותה בפועל הם זוג צעירים: אלי כהן, בן 34 חרדי מירושלים המשמש כמנכ"ל ושרי תורג'מן, בת 33, חילונית מתל אביב, המשמשת סמנכ"לית. שרי טוענת שהחיבור ביניהם הוביל לכך שכל המגזרים נותנים בהם אמון, והיות שבתמ"א 38 אמון הוא דבר חשוב הם הפכו למובילים בתחומם.

מה צפוי לכם בשנת 2016?

במהלך 2016 אנו בביצוע של למעלה מ-1,000 יח"ד ברחבי הארץ (נתניה, פ"ת, הרצליה, רמת גן, רחובות, אחיסמך) במקביל סגרנו 35 בניינים ברמת גן, שכרגע נמצאים בהליכי תכנון מתקדמים, ולקראת ביצועם במסגרת תמ"א 38/2 - הריסה ובנייה.

ומה צפוי בכלל בשוק אחרי נתוני האינפלציה של 2015?

גם אנחנו הרגשנו על בשרנו את העלייה שהייתה בשנת 2015, במיוחד בתקופה בה משקיעי הנדל"ן התדפקו על דלתות המשרד, וזאת על מנת לרכוש דירות בטרם מס הרכישה הועלה. אני זוכרת שמשרדנו היה פתוח עד חצות ורוכשים רבים קנו דירות, עבדנו ימים כלילות עד השעות הקטנות של הלילה. כמו כל עם ישראל אנו מקווים שמחירי הנדל"ן ירדו, אך ההיסטוריה מוכיחה, ובייחוד אחרי מות חוק המע"מ, שדווקא היוזמות שאינן חלק מההתפתחות הטבעית של שוק הנדל"ן, הן הגורמות העיקריות לעלייה, כלומר השוק נכנס למצב של פאניקה שגוררת את עליית המחירים.

"השוק נכנס למצב של פאניקה". שרי תורג'מן

האם פרויקט מחיר למשתכן אילץ אתכם להתאמות כלשהן?

לא. הוא דווקא היטב איתנו. באחד מהפרויקטים שלנו בגליל ים, שפורסמה שם תכנית "מחיר למשתכן", צפינו בעלייה של כמות החוזים וזאת מהשבועיים האחרונים. מברור שעשינו מול הקונים, עולה כי דווקא פרסום של תכניות חדשות של הממשלה, גורמות לאי ודאות ומחשש להקפאה. בשלב זה אין לנו נגיעה בפרויקטים האלה, אך בכוונתנו להגיש בקרוב הצעות למכרזים מסוג זה.

איך אתם יוצרים בולטות בשוק על פני יזמים אחרים?

כפי שציינתי, אנו מובלים את תחום התחדשות העירונית ברמת גן, וזאת משום שהבעלים קבעו סטנדרט כפי שנהוג באירופה. איכות הבנייה האירופאית מושרשת בחברה. כשמשפחת שכטר החלה את דרכה בענף הנדל"ן בארץ, הם הופתעו מאד לגלות את איכות הבנייה הירודה ודווקא מהמקום הזה, הם קבעו בחברה סטנדרטים בלתי מתפשרים של איכות אירופאית.

כיצד באה לידי ביטוי ההתמחות שלכם בתמ"א 38?

תכנית מתאר ארצית עוד לפני היותה תכנית נדל"ן, היא בראש ובראשונה תכנית חברתית. אנשים אינם "בטון ולבנים", ליזם ללא רגישות אנושית, אין מה לחפש בתחום התמ"א. אנו יוצאים מנקודת הנחה שאנשים שגרים שנים בדירתם, רגישים לכך, בייחוד הקהל המבוגר, ולכן אנו מלווים אותם צעד צעד, יד ביד, דבר שמאפשר לנו להגיע להסכמה מלאה של כל הדיירים לביצוע הפרויקטים. תמ"א הינה שותפות שבין היזם לדיירים, וכמו בכל שותפות, סוד ההצלחה טמון בכך שכל השותפים מרוויחים. לכן, עוד לפני הרווח היזמי, אנו מוודאים שהדיירים מקבלים את חלקם בשותפות, ודואגים לשפר את איכות חייהם של הדיירים, שהינם השותפים שלנו. 

שתף מאמר