מגזין לעיר שמתכננת להכפיל את עצמה דרוש מרכז עירוני

לעיר שמתכננת להכפיל את עצמה דרוש מרכז עירוני

חדרה בתנופת בנייה. הקרבה לים ולמרכז הארץ עושים את שלהם, ועיר החוף הוותיקה הולכת וגדלה. הבעיה היחידה היא ההשקעה החסרה בחינוך, בתרבות ובתשתיות

חדרה מהאוויר. צילום: משה מילנר

חדרה, עיר חוף ותיקה, הוקמה כמושבה על ידי אנשי העלייה הראשונה בשנת 1891, והוכרזה כעיר בשנת 1952. העיר עוברת בשנים האחרונות תנופת עשייה ופיתוח מסיביים הבאים לידי ביטוי כמעט בכל פינה בעיר. כל מי שנוסע על כביש החוף רואה במו עיניו את כמות הבניינים החדשים בקו הרקיע של העיר והגידול המאסיבי שלה. העיר מתפרשת על שטח של כ-53 אלף דונם ואחת הבעיות שלה היא ששכונותיה מרוחקות ממרכז העיר ואלה מאלה. בין השכונות ומסביב להן נמצאים אתרי טבע ופינות נוי, המושכים מטיילים רבים. בשנים הקרובות תנסה חדרה למקם את עצמה כעיר מרכזית וחשובה בארץ.

תעודת זהות

אוכלוסייה: 86 אלף בני אדם | שטח: 53 אלף דונם | ראש העירייה: צבי גנדלמן | מספר יחידות דיור: 30,079 אלף יחידות דיור | ארנונה: 58.2 ש״ח למ"ר | כמות אשפה ממוצעת: 1.98 ק״ג לנפש ליום | הכנסה ממוצעת: 7,668 ש״ח לחודש | מדד חברתי- כלכלי: 5 (מתוך 10) | סלוגן: ״עיר עם אנרגיה״


פארק נחל חדרה

נדל״ן

התייקרות מחירי הנדל"ן בשנים האחרונות במדינת ישראל לא פסחה גם על חדרה ומאז 2007 נרשמה בעיר עליה ממוצעת של כ-152% במחירי הדירות. דירת יד שניה בת 4 חדרים אשר נבנתה בשנות ה-90 נמכרת היום בחדרה במחיר של כמיליון ש״ח בעוד שבשנת 2007 היה ניתן לקנות את אותה הדירה במחיר של 400,000 שקלים. כך גם דירת 3 חדרים מאותו סוג אשר נמכרת היום במחיר ממוצע של 800,000 שקלים, ונמכרה בשנת 2007 במחיר נמוך במיוחד של 320,000 שקלים. דירת 3 חדרים להשכרה תעלה בעיר בממוצע 2,500 שקל לחודש.

עלית המחירים נרשמה בכל שכונות העיר אך עליות גבוהות מהממוצע העירוני נצפו בשכונות האוצר, רמב"ם, בית"ר ובית אליעזר. בשכונות אלו המחירים עלו ב-157% עד 191% בין השנים 2007 עד 2015. השכונה היקרה ביותר בעיר היא שכונת ברנדייס שם דירה חדשה תעלה כ-2.5 מיליון ש״ח, לעומת 1.5 מיליון ש״ח דירה יד שנייה. שכונת בית״ר היא השכונה הזולה ביותר בעיר, שם אפשר עדיין למצוא דירות חדשות ויד שנייה באזור המיליון ש״ח.

אזורי התעשייה בחדרה ובאזור כוללים הרבה מפעלים הפועלים בטכנולוגיות חדישות ומספקים מקומות עבודה רבים לתושבי העיר. בין המפעלים הבולטים תחנת הכוח "אורות רבין" של חברת החשמל, "מפעלי נייר חדרה", מפעל הצמיגים "אליאנס", המתקן החדש להתפלת מי ים ועוד. בחדרה מתוכנן פארק תעסוקה חדש (הייטק) בסמוך לתחנת הרכבת ולכביש החוף שיספק מקומות עבודה רבים נוספים בהיקף בנייה של 350,000 מ"ר. בית החולים האזורי על שם "הלל יפה" ממוקם בחדרה ומציע שירותים רפואיים מתקדמים.

תחבורה

חדרה היא עיר מחוז הממוקמת בצומת דרכים ראשית במרכז הארץ לצד חוף הים התיכון. העיר ממוקמת בתוך כביש החוף, והוא מחלק אותו לשני צדדים - חדרה המזרחית וחדרה המערבית. בעיר תחנה מרכזית לאוטובוסים ותחנת רכבת אחת (בעתיד צפויה הקמת תחנה רכבת נוספת). התחנה המרכזית של אגד אשר נמצאת ברחוב אחד העם צפויה לעבור בשנים הקרובות למרכז תחבורה חדש ומתקדם שיבנה בצמוד לתחנת הרכבת חדרה מערב. בנוסף לתחנת הרכבת, המתחם החדש יכלול גם רציפי אוטובוסים, תחנת מוניות, חניון רכב כבד וחניון "חנה וסע" לנוסעים ברכבת.

תחנת הרכבת חדרה מערב נמצאת בחלקה המערבי של העיר, בסמוך לאזור התעשייה. התחנה משמשת הן כתחנת משאות והן כתחנת נוסעים. התחנה מרוחקת ממרכז העיר, ולכן תנועת הנוסעים בשנים הראשונות להפעלתה הייתה דלה למדי. בשנים האחרונות חלה עלייה רצינית בכמות המשתמשים בתחנה זו.

חינוך ותרבות

בחדרה לומדים כ-15,486 אלף תלמידים ב-50 בתי ספר תיכונים, חטיבות ביניים ובתי ספר יסודיים. מספר הממוצע של ילדים בכיתה עומד בעיר על 24. על פי הנתונים של השנים האחרונות, המבוססים על הישגי בחינות המיצ"ב, בשבע השנים האחרונות חלה ירידה מתונה בהישגי התלמידים בבחינות המיצ"ב בחדרה. ב-2009 חדרה מוקמה בדירוג של 52 מתוך 100, לעומת זאת ב-2015 הדירוג של חדרה עמד על 45 מתוך 100, ירידה של כ-13%.

בחדרה פועלת רשת ספריות עירוניות פעילה במיוחד. בתחום החינוך הבלתי פורמלי מתקיימת פעילות מגוונת במרכזים קהילתיים ותרבותיים הפרוסים בעיר. בעיר בית ספר ייחודי לכדורגל ומתקיימים טורנירים בענפי ספורט מגוונים. כמו כן מושם דגש על פעילות ספורט עממי כגון צעדות. אולם המופעים "רנה שני" מארח הצגות, סרטים ומופעים מגוונים. בעיר מתוכנן היכל תרבות חדש וגדול יותר, שייתן מענה גם לתושבי הסביבה.

פרויקטים חדשים

תוכנית רובע הים - היא אחת התוכניות הגדולות והמשמעותיות ביותר שנעשו בעיר בשנים האחרונות. "רובע הים" היא שכונה חדשה שתיבנה בצפון מערב חדרה ותשתרע בין שכונת גבעת אולגה בדרום ובין נחל חדרה מצפון. שטחו הכולל של הרובע הינו 2,700 דונם והיא תכלול כ-10,000 יחידות מגורים בבנייה רוויה, כ-1,400 חדרי מלון, שטחים פתוחים, פארקים מסוגים שונים, טיילת חוף, מבני ושירותי ציבור ועוד. המגורים שיוקמו ברובע זה מאופיינים כמגורים איכותיים, בעלי הפניות מקסימליות לשטחים פתוחים ולים, נגישות מידית לפארקי הרובע ולחוף הים, ובקירבה לבתי ספר ולרחובות מסחריים משולבים.


תחנת הכוח של חדרה. צילום: משה מילנר, לע"מ

פארק עסקים חדש - מתחם תעסוקה, מסחר ותחבורה גדול מתוכנן לקום בכניסה המערבית לעיר בין כביש החוף לתחנת הרכבת חדרה מערב. המתחם אשר זכה לשם "אנרג'י פארק" יכלול בין היתר תחנה מרכזית חדשה של אגד ומאות אלפי מ"ר לתעסוקה ומסחר. השלב הראשון של המתחם כבר יצא לפועל ובימים אלו מוקם בחלקו הצפון מערבי של המתחם מרכז מסחרי פתוח ושני מגדלי משרדים בגובה 15 קומות. המתחם יכלול רשתות קמעונאיות ואופנה, רשת מזון גדולה ומתחם קולנוע גדול. על פי היזם, המתחם צפוי להיפתח בתחילת שנת 2018.

אצטדיון כדורגל עירוני חדש - תכנית חדשה שאושרה בשנת 2014 מייעדת את השטח בין רחוב צה"ל לכביש 65 עבור אצטדיון כדורגל רחב ידיים, קאנטרי קלאב ופארק סביב נחל חדרה. האצטדיון החדש צפוי לשדרג משמעותית את חווית הספורט לתושבי העיר שיוכלו ליהנות בעתיד מסטנדרט צפייה גבוה כפי שמקובל היום בערים גדולות רבות בישראל. בצמוד לאצטדיון מתוכננת לקום תחנת רכבת חדשה (חדרה מזרח) כך שהגישה אליו מחוץ לעיר צפויה להיות נוחה במיוחד ואמורה להקל על עומסי תנועה בתוך העיר בזמן המשחקים.

השורה התחתונה

חדרה צפויה לעבור שינויים רבים במהלך השנים הקרובות, אוכלוסייתה צפויה להכפיל את עצמה, מתוכננים להיבנות עשרות אלפי יחידות דיור חדשות, יחוזק החיבור בין מזרח ומערב העיר, והמרכז הוותיק של העיר יעבור התחדשות עירונית רחבת היקף. המיקום של העיר במרכז הארץ והקירבה שלה לים הופכת אותה לאטרקטיבית מבחינה נדל״נית. מעבר לכך, תחומי התחבורה, החינוך והתרבות זקוקים לשיפור נוסף והשקעה רבה יותר בתשתיות, במבני תרבות ובמרכזים עירוניים.

שתף מאמר