מגזין למה גם אחרי שקנינו בית אסור לנו לעשות בו כלום?

למה גם אחרי שקנינו בית אסור לנו לעשות בו כלום?

אז קניתם את בית חלומותיכם וכבר דמיינתם איך תעצבו אותו ותהפכו אותו למדהים, אבל חשוב שתדעו שיש הרבה דברים שפשוט אסור לכם לעשות. זה מעצבן, זה גם לא תמיד מובן, אבל כנראה שאת ההחלטות על מה שתעשו בבית שלכם, או יותר נכון לא תעשו, עדיין יכתיבו לכם אנשים אחרים

הכי גרוע זה להסתכסך עם השכנים | צילום: shutterstock

תתחדשו על הדירה החדשה שקניתם. אחרי שנים של דמי שכירות מופקעים, ריבים עם בעל הבית על כל תיקון קטן או צביעה של קיר, סוף סוף גם אתם תוכלו להגיד את המשפט: "מעכשיו יש לי בית משלי ואני יכול לעשות בו כל מה שבא לי". אז זהו שלא, ממש לא.

גם בבית שהוא "ממש שלכם" יש עדיין אנשים שמתערבים בהחלטות השיפוץ והעיצוב בבית ויאלצו אתכם להתפשר בדברים שתוכלו או תרצו לעשות. דבר ראשון, כמו בכל מקום יש את השכנים שתמיד חשוב לשמור איתם על שכנות טובה כי רובם אוהבים להתלונן, ושכן מתלונן זו בעיה. מצד שני יש את החוק, שהוא יכול להיות מעצבן ומגביל אבל הוא עדיין החוק. ומעל כולם יש  את הקבלן, שגם אחרי ששילמתם לו כל מה שהייתם חייבים, אתם עדיין נתונים לחסדיו ברגע שתרצו להפעיל אחריות על הבית. השילוש הקדוש הזה, לצערנו, כובל אתכם בבית שלכם בלא מעט דברים.

כדאי לשים לב לרשימה הקטנה הזו לפני שאתם רצים להגשים פנטזיות:

החוק:

החוק יכול להיות לפעמים מאוד נוקשה, ובכל הקשור לבנייה ומגורים זה נכון על אחת כמה וכמה, ומומלץ לכם לא להתעסק עם הרשויות המקומיות שאחראיות על התרי הבנייה.

חריגות בנייה: כשאתם קונים בית, אם  מקבלן או לא, אתם קונים את הבית עם התרי הבנייה שברשותו וכל האישורים הנדרשים מהוועדה המקומית להיתר ובנייה. ישנם שינויים רבים שאם תעשו בבית אתם יכולים להיות מואשמים בהחרגות בנייה ואף לעמוד למשפט בפני הרשות המקומית בה אתם גרים.

חריגות בנייה נפוצות הן סגירת מרפסות, הוספת חדר, פיצול הבית או שינוי החזית. על חריגות בנייה כאלה רשויות התכנון והבינוי חיות והן מגישות לא מעט כתבי תביעה. שימו לב שלחריגות בנייה לרוב יש חוק התיישנות של חמש שנים. אבל בשביל לא להיכנס לבעיה הזו מלכתחילה אתם יכולים פשוט להגיש בקשה להיתר לחריגת בנייה. זה ייאלץ אתכם לפעמים לפעול מול מכבי אש, חברת החשמל ועוד שלל גורמים, אבל לפחות תמנעו מבירוקרטיה משפטית.

פתיחת עסק: לא, אתם לא יכלים לפתוח כל עסק שבא לכם בבית. יש לא מעט עסקים שאסור לכם לעשות מהבית אלא אם כן תשיגו אישור מיוחד לכך. לרוב יהיה מדובר בעסק הקשור למזון, לקבלת קהל גדול או כזה שעשוי לפגוע ברווחת הדיירים בבניין. אבל יש גם יוצאים מהכלל וחשוב לבדוק את זה מול הרשות המקומית בה אתם גרים. מבדיקה מהירה בתל אביב למשל: מכון יופי דורש אישור אבל טיפולי מסאז' בבית שלכם לא. פתיחת מספרה בבית דורשת אישור אבל שיעורי לשון לא. בסופו של דבר מרבית העסקים דורשים אישור, אמנם סביר שקבלו אותו אבל כל מקרה לגופו. אם תרצו לפתוח חנות לחומרי הדברה בבניין מגורים, או מעבדת סמים  – כנראה שלא תקבלו היתר.

אפילו הצביעה של הבית יכולה להתנקם בכם | צילום: thinkstock

השכנים:

כשאנחנו מתייחסים לשכנים אנחנו בעצם מתכוונים ללא לעצבן אותם, כי אז הם יערבו את החוק, ואז חזרנו לסעיף הקודם וחבל. אלא אם כן אתם גרים בבית קרקע עם שטח גדול, רוב הסיכויים שהרעש מהשכנים הוא אחד המטרדים הגדולים, לא משנה באיזו קומה אתם גרים. תיקחו בחשבון שגם אתם שכנים של מישהו אחר, וגם לכם אסור לעשות רעש מתי שבא לכם. בינינו, זה לא מאוד מסובך להינות גם ברעש סביר.

רעש: החוק היבש אומר שאסור לכם לעשות רעש בין 14-16 ובין 23-07. בשעות הללו אסור לכם לתלות מדפים, לשאוב את הבית, להפעיל מזגן רועש, לשמוע מוזיקה בעוצמה חזקה וכמובן אסור לכם לעשות קריוקי. כמו כן, משום מה, החוק מחמיר עם חביטה בשטיחים, ואת זה אסור לכם לעשות כבר משבע בערב. כמובן שהכל נכון רק אם השכנים יתלוננו עליכם. אם אתם ממש חייבים לארח את מסיבת הרווקים הקרובה בביתכם מומלץ לפחות לתלות מודעה על לוח המודעות של הבניין. אולי זה יעזור איכשהו. 

חללים משותפים: בעיקרון, חללים משותפים הם של כל הבניין ובכך הם שייכים לכל הדיירים. אם אתם מעצבים או סתם אנשים שאוהבים להכניס טאצ' אישי לכל מקום, זה נחמד, אבל אתם לא יכולים לעשות דברים על דעת עצמכם. כן, גם אם אתם בטוחים שהשולחן מבית סבתא יהיה מושלם במסדרון הכניסה לבית שלכם. 

הקבלן:

אתם והקבלן שלכם תעברו לא מעט ביחד עד הרגע שתקבלו את המפתח ותכנסו לבית. אבל גם אז אתם עדיין צריכים ללכת על ביצים בהתנהלות מולו, כי הוא זה שמתפקידו לטפל בכל הבעיות שקיימות באחריות שלכם על הבית. מה זה אומר? זה אומר שכדי שהאחריות שהוא מעניק לכם לא תלך לפח, אתם פחות או יותר צריכים לשמור על הבית במצבו המקורי.

אחריות: חוק המכר הוא זה שקובע את תקופת אחריות הקבלן על כל מיני דברים בבית ועל פיו מחויב הקבלן לתת שירות במידת הצורך. אבל קבלנים רבים כמו שאתם יכולים לתאר, ינסו הרבה פעמים להתחמק מהאחריות, והמשימה שלכם זה לא לתת להם עוד תירוצים לכך.

למשל, יש לכם אחריות על הצנרת של הבית במשך 4 שנים, אבל אם תחליטו לשנות את האמבטיה בזמן הזה הקבלן יכול לטעון שהשיפוץ הוא זה שגרם לבעיה.

יש לכם גם אחריות של עד חמש שנים על סדקים בקיר, ואם תחליטו לצבוע את הבית או לתלות טלוויזיה ענקית וכבדה הקבלן יכול לטעון שזה הגורם לבעיות.

אחרון: יש לכם אחריות על מערכת החשמל בבית, ובמקרה שלא התאפקתם והתקנתם גופי תאורה חדשים או עשיתם שינויי חשמל בשביל שיהיה חשמל לג'קוזי החדש שבמרפסת, אתם מסתכנים בביטול האחריות.

תבדקו בחוק המכר לכמה שנים יש לכם אחריות על הדברים בבית, ותפעילו שיקול דעת בכל שיפוץ או שינוי שאתם עושים בתקופת האחריות הזו.

האותיות הקטנות: תמיד תעברו על החוזה שחתמתם עליו מול חברת הקבלנות. לפעמים יש בו סעיפים דרקוניים מעצבנים אחרים שיכולים להגביל אתכם. ובכלל, תמיד תבדקו לפני שאתם מבצעים שינוי שעלול לעצבן מישהו שיכול לעצבן אתכם בחזרה.

לרשימת 9 העקרונות החשובים ביותר לבדיקה כאשר קונים דירה מקבלן בלאומי בלוג>>

 

סייעו בהכנת הכתבה:

משה עבודי – מהנדס בחברת שהם & אב-גיא המתמחה בניהול פרויקטים המלווים את הדיירים והקבלנים.

עו"ד לירז רואש- יושבת ראש (משותף) בוועדת קניין ומקרקעין של מחוז תל אביב.

 

שתף מאמר