מגזין אוהד דנוס כל מה שרציתם לדעת על דיור למשתכן

כל מה שרציתם לדעת על דיור למשתכן

ישנם מספר מכרזי "מחיר למשתכן" שעתידים לצאת לדרך; בראש העין, בית שמש, יקנעם, יבנה, נתיבות, ועוד מספר ערים בהם קמים הפרויקטים. בעקבות חיפושים ופניות רבות בנושא, פנינו אל אוהד דנוס - יו"ר לשכת שמאי מקרקעין בישראל, על מנת להביא לכם את כל התשובות הרלוונטיות: מי זכאי להטבה? וכמה כסף באמת אפשר לחסוך?

אוהד דנוס - יו"ר לשכת שמאי מקרקעין בישראל

לצפייה במגוון דירות חדשות בכל הארץ >>

מה החוק אומר ומה פירושו?

"לא מדובר בחוק כי אם בהחלטת ממשלה שבעקבותיה התכנסה מועצת רשות מקרקעי ישראל וקיבלה אף היא החלטה שממועד קבלתה, כל מכרזי הרשות יהיו בשיטת "מחיר למשתכן" שמטרתה מתן הנחה בשיעור של 20% ממחירי השוק של הדירות  באותו האזור. מועצת הרשות שמרה לעצמה את הזכות לקבוע כי במכרזים מסוימים, רק 80% מהדירות ישווקו בשיטה זו והיתר במחיר מלא לציבור הרחב."

מי זכאי למחיר למשתכן?

"מי שזכאי להשתתף בהגרלות "מחיר למשתכן" הם זוגות נשואים או ידועים בציבור שזו תהיה דירתם הראשונה, לעניין זה ייחשב מי שלא הייתה רשומה דירה בבעלותו ב- 6 השנים האחרונות כמחוסר דיור, נכה מעל גיל 21, רווקים מעל גיל 35 והורים יחידניים לילדים עד גיל 21."

על איזה אזורים בארץ מדובר וכמה דירות צפויות להיות בתקופה הקרובה והרחוקה?

"כרגע מרבית המכרזים שכבר פורסמו הינם בפריפריה. מדובר בכ- 5,000 דירות ב- אופקים, קרית מוצקין, עפולה, לוד, ירוחם, טירת הכרמל, ירושלים, קרית שמונה, ראש העין, ראשון לציון, שדרות, דימונה, ערד, קציר-חריש, מצפה רמון, בית שמש ונתיבות.
עוד השנה מתוכנן שיווקן של כ- 20,000 אלף דירות נוספות במחיר למשתכן באזורים נוספים. עם זאת, רצוי לזכור כי כמות הקרקעות שבידי המדינה באזורי ביקוש מוגבלת, כך שכנראה בתקופה הקרובה נראה הרבה יותר מכרזים בפריפריה ופחות מידי מכרזים באזורי הביקוש."

כשאומרים "דירות מוזלות", כמה מוזלות?

"הדירות יימכרו במחירים הנמוכים בכ- 20% ממחירי השוק כפי שיוערכו ע"י שמאי מקרקעין בכל אזור. הקבלנים יתחרו על מחיר הקרקע הגבוה ביותר שיציעו, כאשר מחיר הדירה לא ישתנה (למעט הצמדה למדד תשומות הבניה למגורים). מדובר בהטבה שתגיע עד ל- 200 אלף ש"ח."

איך נרשמים להגרלה ומה צריך לעשות?

"כדי להשתתף בהגרלה מורידים טפסים מאתר משרד הבינוי והשיכון ומגישים בקשה לתעודת זכאות שתאפשר את ההשתתפות בהגרלה לדירות."

מתי הזכאים יוכלו לרכוש/לגור בדירות אלו?

"ההגרלות במכרזים שכבר פורסמו יחלו בעוד כ- 6 חודשים. כניסה לדירות בעוד כ- 3 שנים (בלי להתחייב כמובן)."

 

מקבלים את הדירה החדשה!

איך נושא של מחיר למשתכן ישפיע על כלל מחירי הנדל"ן בארץ?

"תכנית מחיר למשתכן לא תשפיע על כלל מחירי הדירות בישראל. התכנית מוגבלת לקבוצת זכאים מוגדרת, שלא תוכל למכור את הדירה במשך 5 שנים ממועד אכלוסה. מטרתה המוצהרת של התכנית היא להביא הקלה לאוכלוסיות חלשות וזוהי גם עמדתו של שר הבינוי והשיכון. באם הממשלה תתמיד בתכנית ובהיקפה בשנים הבאות, ייתכן ובעוד 5 שנים נראה תחילתו של שינוי (במידה וכל יתר הנתונים במשק לא ישתנו).

חשוב לציין כי התכנית יכולה לכלול בתסריט האופטימי ביותר שלה כ- 30 אלף דירות בשנה, בעוד שבמשק נערכות מידי שנה כ- 120 אלף עסקאות (יד שניה ויד ראשונה על קרקע פרטית) וגם מנתונים אלה ניתן להבין את מידת השפעתה המוגבלת."

מומחי הנדל"ן של כאן בונים ישמחו לתת לכם הכוונה וייעוץ מקצועי - 9960*

רוצים לרכוש דירה? קודם כל מומלץ לעשות סדר ולהבין את גודל התקציב שלכם>>>

שתף מאמר