מגזין ירוק בעיניים: הציבור מוכן לשלם יותר כדי לגור ליד שמורת טבע

ירוק בעיניים: הציבור מוכן לשלם יותר כדי לגור ליד שמורת טבע

סקר מיוחד של אתר "כאן בונים" ו-"המטבחון פרסום" מצא כי הציבור הישראלי מחפש לגור ליד שטחים ירוקים. למעלה ממחצית מהנשאלים ציינו כי יהיו מוכנים להוסיף 5% או יותר למחיר הדירה כדי לגור סמוך לשמורת טבע או פארק לאומי. הריח של המנגל כלול במחיר

כמה הייתם מוכנים לשלם כדי לגור ליד פארק נחל חדרה?

שטחי הטבע בישראל הולכים ומצטמצמים מידי שנה לטובת התרחבות הערים והבנייה החדשה והמסיבית. לכן, רוב הציבור הישראלי מבין היום שנוף פתוח וירוק הוא מצרך נדיר ורבים מוכנים לשלם יותר עבור מגורים מול נוף ירוק, מתוך ידיעה שיישאר כך תמיד.

בסקר מיוחד לרגל ט"ו בשבט שביצע מכון המחקר של אתר כאן בונים בשיתוף "המטבחון פרסום" נמצא כי כ 52% מהנשאלים יהיו מוכנים להוסיף 5% ויותר למחיר הדירה , כלומר עשרות ואף מאות אלפי שקלים, כדי שהנוף שיראו ממרפסת הדירה יהיה אל שמורת טבע או פארק לאומי.

הסקר נערך בחודשים דצמבר – ינואר בקרב 653 נשאלים, גברים ונשים דוברי השפה העברית , מקרב רוכשי הדירות בישראל באותה תקופה. 21% מהנשאלים בסקר ציינו שתמורת נוף זה לא יהיו מוכנים לשלם יותר כסף , 15% מהנשאלים יהיו מוכנים לשלם תוספת שבין 1% - 2% בלבד למחיר הדירה על מנת לגור סמוך לפארק וכ- 12% יהיו מוכנים לשלם בין 3%-4% יותר. 9% מהנשאלים יהיו מוכנים להוסיף 5% בדיוק למחיר הדירה ו 43% מהנשאלים היו מוכנים לשלם אף יותר מ 5% בשביל לגור על פארק או על שמורת טבע.

 

"מעט מאוד מתושבי ישראל גרים בסמיכות לשטחים פתוחים כמו יערות, שמורות טבע, נחלים, פארקים או שטחי חקלאות והסיבות מובנות. אין יותר מידי שטחים פתוחים בישראל שאפשר לבנות בסמיכותם ובנוסף, בכדי לשמור על מגורים בעיר עם שילוב של ירוק צריך לשלם לפעמים הרבה יותר, מציין ליאור דוד, מנכ"ל "כאן בונים". "כאמור, קרבה לשמורת טבע מספקת איכות חיים טובה, אוויר נקי וערך מוסף של חיים בטבע. אולם חשוב להדגיש כי כאשר מתכננים לרכוש דירה בסמיכות לשטחים פתוחים יש לבדוק את תכניות המתאר של האזור ולראות שאין תכנון לשינוי ייעוד הקרקע אם למגורים, לכבישים ראשיים וכו'. לעומת זאת, מי שרכש דירה בסמיכות לשמורת טבע מוגדרת על פי חוק ייהנה מנוף ירוק תמידי לאורך שנים."

ככל הנראה הנשאלים בסקר המייצגים את ציבור רוכשי הדירות בישראל יודעים על מה הם מדברים. גם אנשי מקצוע מעריכים את שווי הנוף הירוק או הפראי ב כ 5% תוספת למחיר הדירה.

שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין: "תהליך העיור והבניה המאסיבית, מביא יותר ויותר תושבים אל העיר על חשבון מגורים באזורים כפריים. למרות זאת, הרצון לקרבה לטבע, לנוף ירוק ולנוף פתוח למרחבים ממרפסת הדירה, לא נמצא בירידה. את שווי הדירות הנמצאות בסמיכות לשמורת טבע או לנוף הפתוח לפארק ירוק, יש להעריך כ 5% יותר מאשר דירות ללא סמיכות שכזאת. מחירן של הדירות יהיה גבוה אף יותר ככל שהמרפסות תבנה ממש מול השמורה והתחושה של הטבע תהיה חזקה יותר". 

חיה נחום, בעלת "המטבחון פרסום" ומומחית למיתוג פרויקט נדל"ן למגורים מסבירה מדוע הנוף הייחודי שווה כל כך הרבה כסף"שמורת הטבע מהווה ערך מוסף עבור דיירי השכונה הנמצאת לידה היות ויש לשמורה ערכי נוף ייחודיים.  בפאן השיווקי הקרבה לשמורת הטבע שווה לא מעט כסף מאחר וגם מתעניינים פוטנציאלים בפרויקט הנמצא בקו ראשון לפארק לאומי או שמורה מבינים את הערך הנדל"ני המוסף שלה.  נוף לשמורת טבע תמיד יישאר כזה, מדובר באיכות חיים ברמה הגבוהה: אוויר נקי, שקט, ריחות של הטבע, ציוץ ציפורים , הרבה ירוק מול העיניים וצמחייה ייחודית לאותה סביבה. כל זאת כתחליף לנוף אורבני של מרפסת השכנים או גגות הבניינים שממול.מעבר לנוף הפתוח ישנו יתרון נוסף למיקום והוא השימוש בפארק הלאומי. לא כל אחד זוכה להשתמש במרחבים אין סופיים ליד הבית שלו. אם ניקח לדוגמא את הפארק הלאומי ברמת גן  המשתרע על שטח של 1,800 דונם, אין ספק שכל מי שגר בצמידות לפארק נהנה מאיכות חיים שאין כאין לה מתחרים".

חיה נחום | צילום: יח"צ

הבדלים של עד 10% יותר על דירות הפונות לשמורה

שמורת טבע היא חבל ארץ שהוכרז כמקום מוגן מפני שינויים אשר עלולים לשנות את אופי החי, הצומח והדומם בו ולפגוע במאזן השורר ביניהם. הרשות הממשלתית האחראית להכרזה, פיתוח ואחזקת שמורות הטבע בישראל היא רשות הטבע והגנים. כיום יש בארץ כ-250 שמורות טבע מוכרזות. אך מנגד, למעלה מ-90% מתושבי הבנייה גרים בערים גדולות ויישובים עירוניים.

עם זאת ישנם מספר מקומות בארץ בהם שכונות המגורים נמצאות סמוך לשמורת טבע והתושבים שלהן נהנים מנוף ירוק ופתוח וטבע חופשי ממש מתחת למרפסת. בין השמורות הללו בארץ ניתן למנות מספר שמורות בולטות.

שמורת הטבע- אירוס הארגמן בנס ציונה, כשמה כן היא, נקראת על שם פרח האירוס אותו ניתן למצוא בשמורה הגובלת בחלק המערבי של נס ציונה ובשכונת "ארגמן" בעיר. צבע הארגמן של הפרח הקנה לו את שמו וכאמור את שם השמורה. השמורה מורכבת מרכס גבעות כורכר ובעיקר בחורף ניתן למצוא בה פריחה נוספת ומרהיבה של כלניות, נוריות, רותם מדברי, סביונים וכמובן אירוס הארגמן ופרחים נוספים. 

שמורת הטבע עין אפק – השמורה נמצאת מזרחית לקריית ביאליק ומשתרעת על פני 660 דונם. בעבר כיסו את האזור כ 20,000 ביצות ו ב 1979 הוכרזה רשמית כשמורה המכילה עד היום בתי גידול לחים. בשמורה התגלו עתיקות ארכיאולוגיות ושרידים של עיר קדומה מתקופות שונות ביניהן התקופה הכנענית, הצלבנית ותקופת הברונזה .

אושרי זפרני, סמנכ"ל השיווק והמכירות של חברת גיא ודורון לוי, אשר תחל בקרוב בשיווק פרויקט סמוך לשמורה בשכונת עין אפק הנקרא על שמה של השמורה, בקרית ביאליק, ובנוסף בונה את פרויקט all&more בשכונת המגורים החדשה נווה זמר ברעננה מול נוף ופארק עירוני פתוח, אומר כי "ישנו לא מעט קהל עירוני שרואה חשיבות רבה להתגורר בסביבה שמשמרת מראה כפרי, רגוע נינוח ונוף פתוח שיישאר כזה גם כשתעבורנה השנים, והוא מוכן לשלם בעבור כך. בפרויקט שאנו בונים ברעננה ראינו כיצד בעבור דירות אשר פונות לפארק הפתוח היו רוכשים מוכנים לשלם כ-200 אלף ₪ יותר מאשר עבור דירות זהות לחלוטין בסטנדרט ובתכנון אשר לא פונות לפארק. דירות הפונות לפארק , על אף מחירן הגבוה יותר, נמכרו מהר יותר ולפני הדירות הדומות להן אך שאינן פונות אל הפארק." זפרני מעריך כי בפרויקט שתחל החברה לשווק בעוד מספר חודשים בקרית ביאליק בסמוך לשמורת הטבע עין אפק, יהווה המיקום מוקד אסטרטגי בבידול הפרויקט ביחס למתחרים באזור וימצב אותו גבוה. "מגורים בסמיכות לשמורת טבע הן מצרך נדיר ואני מאמין שתהיה לכך השלכה על קצב מכירת הדירות", מציין זפרני.

שמורת הטבע עין אפק

שמורת הטבע- גן לאומי אשקלון: גן לאומי אשקלון הינו פנינת טבע עשירה בחי וצומח ייחודיים ומגוון בתי גידול, החל מרצועת חוף הים, שטחי החולות, ומתחם העתיקות ההיסטורי - תל אשקלון המאפשרים למגוון רחב של חי וצומח להתפתח ולהישמר בסביבה האורבאנית. 

השמורה נמצאת בשטחה המוניציפלי של העיר אשקלון וסמוך לשכונת ברנע החדשה, השכונה היוקרתית של העיר.

אורית גבאי, סמנכ"לית השיווק והמכירות של קבוצת גבאי המקימה בשכונת ברנע החדשה את פרויקט היוקרה החדש, ARIA residence tower ואת פרויקט סנטרל פארק מציינת: "המגורים בסמוך לגן הלאומי אשקלון, מקנים מימד מיוחד לנוף הנשקף משכונת ברנע החדשה. זהו נוף מגוון הכולל הן את חוף הים של אשקלון והן את הגן הלאומי וההיסטורי של העיר. הנוף ללא ספק מוסיף ליוקרתה של השכונה ולביקוש הרב של תושבים לגור בה".

שכונת הפארק ושמורת נחל חדרה: השמורה משתרעת על פני שטח של כ- 700 דונם, ובמרכזה נחל מים חמים שאליו מוזרמים מי ים נקיים. נחל חדרה מתחיל את דרכו בגבעות הרי השומרון, זורם דרך מישור החוף, ונשפך לים מצפון לגבעת אולגה. יובליו העיקריים הם הנחלים חביבה, יצחק ועירון . גם שכונת הפארק במזרח חדרה נוגעת בקצות השמורה אשר בימים אלה עוברת פיתוח מואץ, כאשר הבניינים הראשונים שלה כבר מתאכלסים. בלב השכונה נבנה בימים אלה פארק ירוק נוסף בשטח של כ-90 דונם הכולל שבילי הליכה, מתקני אופניים וכושר.

אלי ויצמן, מנכ"ל חברת inview , המשווק את פרויקט אמירי פארק חדרה, של חברת אמירי גן, הנמצא על פארק זה מציין: "בשל יתרונות הנוף והקרבה לפארק ניתן לראות גם הבדלים במחירי הדירות הפונות לפארק מול דירות שאין פונות אליו. הבדלי מחירים העשויים להגיע לעד 10%. היתרון בפרויקט עצמו הוא שכאשר הילד יורד עם האופניים למטה הוא נחשף לפארק רחב ידיים וזאת אפילו ללא חציית כביש. אמו יכולה באותו הזמן לשבת במרפסת עם הקפה ולצפות בבנה משחק בפארק בביטחון רב".

הפארק הלאומי רמת גן: הריאה הירוקה של רמת גן משתרעת על 1,000 דונם. בפארק אף קבור אברהם קריניצי, ראש העיר הראשון של רמת גן שביוזמתו הוקם הפארק . הפארק הפך לאטרקטיבי עבור שוחרי הבריאות שהמירו את הצעידה השבועית או היומית ברחובות העיר בצעדה בפארק, במקום יש גן צרפתי , פריחות עונתיות מתחלפות וגן קקטוסים. בחלקו המערבי של הגן הלאומי נמצא מוזיאון האדם והחי, המציע זווית ראייה נוספת חווייתית ולימודית יותר על עולם החי. הפארק נמצא בסמוך לשכונת רמת שקמה , שם הדירות החדשות שנמצאות על הפארק יקרות יותר מדירות ופרויקטים בתוך השכונה.

הפארק הלאומי ברמת גן

גן לאומי - יער צבי, הסמוך לשכונת מורדות טבריה נקרא על שם נשיא המדינה לשעבר יצחק בן צבי ומהווה את הריאה הירוקה הטבעית של העיר טבריה. היער משמר עצים עתיקים וחורש ארץ ישראלי

לדברי אייל עמיר, מנכ"ל חברת פידמונט אנטרפרייזס בע"מהבונה את פרויקט "מיכלאנג'לו כנרת" בסמוך ליער צבי: "מגורים בסמוך לחורש טבעי הנם בעלי יתרונות רבים הנוגעים לאיכות חיים, תחושת מרחב ובטחון אישי. בקבלת ההחלטה על רכישת הדירה. כיום, חושבים הרוכשים, על איכות החיים הצפויה. אנו רואים שיש מוכנות בקרב מתעניינים בפרויקט לשלם יותר בעבור דירה המעניקה גם איכויות כמו סמיכות לשטחים ירוקים נרחבים".

לשלל פרוייקטים בכל רחבי הארץ, היכנסו לאן בונים>>

שתף מאמר