מגזין באר שבע חם בבאר שבע – ולא רק בגלל מזג האוויר

חם בבאר שבע – ולא רק בגלל מזג האוויר

״בירת הנגב״ או ״בירת הקניונים״, קראו לה איך שבא לכם, אבל מה שבטוח, זה שאחת הערים העתיקות ביותר בארץ, נמצאת בתהליך התפתחות נדלני"ת ותרבותית שלא הייתה מביישת אפילו את גוש דן

תהליך התפתחות שלא היה מבייש את גוש דן. צילום: עמוד הפייסבוק של עריית ב"ש

העיר הדרומית השוכנת בצפון הנגב, למרגלות הר חברון, נחשבת לעיר המרכזית והגדולה ביותר באזור. בעבר נחשבה באר שבע לעיר השלישית בגודלה בארץ (מבחינת כמות אוכלוסייה), אבל השנים עברו, והיום היא נמצאת במקום השביעי בלבד. בעיר תוכלו למצוא מוסדות מוכרים כמו אוניברסיטת בן-גוריון, בית החולים סורוקה, בית משפט מחוזי, השוק הבדואי, אנדרטת חטיבת הנגב ועוד. בשנים האחרונות עוברת באר שבע מתיחת פנים רצינית - פארקים חדשים נבנים, מוסדות תרבות וספורט מתפתחים ויש הרגשה שהעיר צועדת בכיוון הנכון.

אוכלוסייה: 201 אלף בני אדם | שטח: 117 אלף דונם | ראש העירייה: רוביק דנילוביץ׳ | שטח ממוצע לדירה: 90 מ״ר | מספר יחידות דיור: 73,011 אלף יחידות דיור | ארנונה: 30 שקל למ"ר | כמות אשפה ממוצעת: 1.61 ק״ג לנפש ליום | הכנסה ממוצעת: 8,610 ש״ח | מדד חברתי- כלכלי: 5 (מתוך 10) | סלוגן: ״בירת הנגב״

אומנם באר שבע ממוקמת בצפון הנגב ומרוחקת משאר האזורים המרכזיים בארץ, אך עם זאת, קו הרכבת לעיר נחשב לקו פופולרי במיוחד והוא מסיע מדי יום עשרות אלפי אנשים (5 רכבות בשעה לכיוון המרכז). משך הנסיעה אורכת כשעה ורבע לתחנות תל אביב. בנוסף, לפני כשנה נחנך קו רכבת חדש בין באר שבע לאשקלון. מאז הקמתו של כביש 6 (חוצה ישראל) זמן ההגעה לעיר בתחבורה פרטית ירדה באופן משמעותי. בבאר שבע ישנם מעל ל-57 אלף כלי רכב ממונעים. בנוסף, תחבורה ציבורית פנימית פועלת באמצעות חברת האוטובוסים ׳מטרודן׳, מהשכונות אל מרכזי העיר ומוסדותיה העיקרים. יתר על כן, במרכז העיר מצויה התחנה המרכזית המשרתת את תחבורת האוטובוסים הבין עירוניים מאילת ועד כרמיאל. בסה"כ התחבורה הציבורית לעיר מקשרת בצורה נוחה את הדרום למרכז ואף לצפון הארץ.

מגוון רחב של פרויקטים מחכים לכם ב"בירת הנגב">>

באר שבע היא ביתם של 31,691 אלף תלמידים ותלמידות המתפרשים על 83 בתי ספר יסודיים, על יסודי ותיכונים. מערכת החינוך בבאר שבע נחשבת לממוצעת ביחס לשאר הערים בארץ, היא לא בעלת נתונים גבוהים במיוחד, אבל גם לא בסוף הרשימה. בית הספר ׳דגניה׳ בבאר שבע "זכה" בשנה שעברה בתואר המפוקפק של בית הספר עם דירוג המיצ״ב הנמוך ביותר בארץ. מצד שני, מספר הממוצע לתלמידים בכיתה עומד על 25, שזה מספר נמוך יחסית לשאר הארץ. בעשור האחרון הוקמו מספר בתי ספר חדשים וחדישים ורמת התחזוקה נחשבת גבוהה.

אין ספק שגולת הכותרת של באר שבע היא אוניברסיטת בן גוריון - אחת האוניברסיטאות הגדולות והאיכותיות ביותר בארץ. לומדים בה מעל ל-30 אלף סטודנטים ועובדים בה כ-5,000 מרצים ואנשי תחזוקה. במהלך השנים האוניברסיטה גרמה לאנשי סגל וסטודנטים רבים לעבור ולהתגורר בעיר. רוב הסטודנטים בעיר מתגוררים בשכונות הצמודות לקמפוס, השכונות הוותיקות. מבחינה תרבותית, כמו כל עיר גדולה בארץ, באר שבע מציעה מגוון רחב של מוסדות איכותיים כמו תיאטרון באר שבע, מוזיאון הנגב לאמנות, פארק קרסו למדע, תיאטרון הפרינג׳ ועוד. 

נתונים באר שבע

נתונים באר שבע

באר שבע היא לא אחת מערי הנדל״ן הדומיננטיות בישראל. היא רחוקה ממרכז הארץ, אין בה תעסוקה בשפע כמו באזורים אחרים, ומבחינות רבות היא עיר מנומנמת באווירה שלה. מצד שני, מי ששוקל לעבור לגור בעיר המדברית יופתע לגלות, או שלא, מחירי נדל״ן נמוכים ואטרקטיביים במיוחד. המחיר הממוצע לדירה חדשה עומד היום על 889 אלף שקל (דירת 4 חדרים), מחיר מגוחך ביחס לדירות זהות במרכז הארץ.

שכר הדירה הממוצע בבאר שבע עומד היום על 1,535 ש״ח, סכום שבתל אביב אפשר רק לפנטז עליו. אבל למרות האופטימיות הזהירה, גם באר שבע נמצאת במגמות עליית מחירים, ובשנים האחרונות עלו מחירי השכירות בכ-108.7%, ומחירי הדירות למכירה עלו בשיעור של למעלה מ-60%. השכונות היקרות בעיר עם מצב סוציו-אקונומי גבוה הן ׳נאות לון׳ ו׳פלח שבע׳. מחיר ממוצע לדירה חדשה באיזורים הללו, תעלה באזור ה-3,600,000 שקל. דירות יד שניה יעלו באזור השתי מיליון שקל.

השכונות החלשות ביותר בעיר הן שכונה ד׳, שכונה ה׳ ושכונה א׳ (שכונות עם אחוזי סטודנטים גבוהים). שכונה ד' לדוגמה היא אחת משכונות העוני המפורסמות יותר בישראל, ״מותג ארצי״ לפשע והזנחה עירונית, ומחירי הנדל״ן בהתאם. מחיר ממוצע לדירה חדשה בשכונה תעלה כ-717,000 שקל ודירות יד שניה יעלו בסביבות חצי מיליון שקל בלבד.

בחודש אוקטובר האחרון, חתם ראש העיר דנילוביץ' עם ממשלת ישראל על הסכם להפיכת העיר באר שבע למטרופולין. במסגרת ההסכם ישווקו בחמש השנים הקרובות כ-20,000 יחידות דיור חדשות, ברובם במסגרת התוכנית החדשה של משרד האוצר ״מחיר למשתכן״.

# עיר הבה״דים - אחד הפרויקטים השאפתניים ביותר שנבנו בארץ בשנים האחרונות, אמור להוות קפיצת מדרגה עבור באר שבע. זהו מתחם ענק שיכיל בתוכו כשמונה בסיסי הדרכה של צה״ל, לרבות מגורים ופעילות של אלפי חיילים וקצינים. הבסיס החדש יוקם במתחם דרומית לבאר שבע ובסמוך לצומת הנגב. שטח הבסיס עומד על כ-1,600 דונם והוא יכיל כ־5,000 יחידות דיור לאנשי הקבע ומשפחותיהם. כמו כן, יוקמו במתחם מכללה טכנולוגית, מתקני ספורט, אזור מסחרי, מלון למבקרים, בתי ספר ועוד. אמנם הבסיס לא נמצא בתוך באר שבע, אבל האפקט הכלכלי אמור להשפיע עליה ולמשוך אנשים רבים לעיר.

# שדרוג העיר העתיקה- בתחילת שנת 2010 החליטה עיריית באר שבע להחזיר עטרה ליושנה. הפרויקט הרב תחומי נועד לפתח את העיר העתיקה של באר שבע ולהחזיר אותה להיות מוקד מרכזי למגורים ולפעילות צעירים, תוך הפיכתה למרכז תרבותי, כלכלי, תיירותי וחברתי, ושימור המאפיינים ההיסטוריים של המקום. כחלק ממתיחת הפנים ישופצו הרחובות המרכזיים, ישופצו בניינים היסטוריים והאזור יפותח. בנוסף, פנתה העירייה למשרד הביטחון בדרישה להוציא מתחומה את מפקדת פיקוד דרום.

# פארק ההיי-טק- בשנה שעברה נפתח החלק הראשון של פארק ההיי-טק החדש בבאר שבע. הקמת הפארק נעשית בשיתוף אוניברסיטת בן גוריון, עיריית באר שבע וחברת KUD האמריקאית-יפנית. הפארק משתרע על פני כ-400 דונם בשכונת רמות ובסמוך לאוניברסיטת בן-גוריון. הפרויקט כולל שני חלקים: אזרחי וצבאי. בחלקו האזרחי של הפארק מתוכננים להיבנות מבנים שיאכלסו את חברות ההיי-טק המובילות בארץ ובעולם בתחומי תקשורת, ביו-טכנולוגיה, מחקר תוכנה על פני שטח של 200 דונם. בחלקו הצבאי מתוכנן לקום מפקדת אגף התקשוב של צה״ל.

# ״בירת הברוטליזם״ - אנשים רבים לא בהכרח יודעים את המידע הזה, אבל באר שבע נחשבת לבירת סגנון האדריכלות המודרני - ברוטליזם. ברחבי העיר ישנם מספר בניינים אייקונים שנבנו בהשפעת הסגנון, ביניהם: ספריית ארן בקמפוס האוניברסיטה, בית הכנסת של העדה העיראקית, בית העירייה ועוד. בשנים האחרונות קמה תנועה עירונית שמטרתה לייצר הכרה נרחבת של תושבים, אדריכלים, מתכננים, אמנים ואנשי מחקר, באוצרות האדריכליים הקיימים בעיר. עיריית באר שבע פנתה השנה לארגון אונסק״ו של האו״ם במטרה להוסיף את באר שבע לרשימת אתרי מורשת עולמית.

המשכן לאומנויות הבמה של באר שבע

המשכן לאומנויות הבמה של באר שבע

אנשים רבים בארץ, שלא ביקרו בבאר שבע, לא באמת יודעים הרבה על העיר ונאחזים בסטיגמות שהם מכירים. בעשור האחרון, באר שבע הפכה מעיר שיכונים ישנונית וחמה למוקד משיכה חברתי, כלכלי ותרבותי של דרום הארץ. קמו בה שכונות חדשות, תקציבים רבים מועברים לטיפוח העיר והמרחק הפיזי (והנפשי) למרכז הארץ מעולם לא היה קצר יותר. זו העיר עם מחירי הדירות והשכירות מהנמוכים ביותר בארץ (מתוך הערים הגדולות), והיא מהווה אלטרנטיבה לא רעה בכלל למשבר הדיור. מערכת החינוך העירונית אמנם לא נמצאת בפסגת הפירמידה אבל תקציבים רבים מכיוון העירייה מנסים לשפר אותה. העיר שופעת באטרקציות בידור ותרבות הכוללות אתרי טבע וארכאולוגיה, מוסדות תרבות, מתחמי קניות וקולנוע רבים.

לתעודת הזהות של נתניה>>

לתעודת הזהות של תל אביב>>>

שתף מאמר