מגזין חלום שלנו: איפה אפשר לגור בבית מלון?

חלום שלנו: איפה אפשר לגור בבית מלון?

ההתפתחות של ענף התיירות בעולם ושל אתרי תיירות כדוגמת Airbnb הביאו להקמת סוגים שונים של מתחמי מלונאות, ובהם כאלו שגם ניתן לגור בהם על בסיס קבוע. ככה זה עובד

להרגיש שהחופשה לא נגמרת לעולם. הרודס הרצליה

בשנים האחרונות אנו עדים לשינוי מגמה במודל הכלכלי של מלונות רבים הנבנים בישראל ובעולם. בכדי לצמצם את החשיפה של היזמים לסיכון של החזר השקעה נמוך. ההתפתחות של ענף התיירות בעולם ושל אתרי תיירות כדוגמת Airbnb ועירוב שימושים במגדלים הביאו להקמת סוגים שונים של מתחמי מלונאות ומגורים.

תחום המלונאות נחשב במדינות רבות בעולם כקטר של המשק, המאפשר להמשיך ולפתח את תעשיית התיירות. בישראל של השנים האחרונות כמעט ולא הוקמו בתי מלון, ועל פי נתוני הלמ"ס, בעשור האחרון נוספו בישראל 3,400 חדרי מלון בלבד תוספת של פחות מ-7%.

הסיבות לכך רבות. ראשית, ההשקעה בבניית בית מלון מגיעה עד פי 3 ממגורים, בשל חומרי הגלם והציוד הנדרש. נוסף על כך, הבירוקרטיה הישראלית לא מקלה עם יזמיות המעוניינות להקים בתי מלון ורבים מהם פשוט מעדיפים להתמקד מגורים. לכך יש להוסיף את הרווחיות הנמוכה יחסית לענף זה בארץ.

יחידת נופש מול הים

ענף שמתפתח מאוד בישראל בשנים האחרונות הוא ענף דירות הנופש. מדובר בענף פופולארי באירופה וארצות הברית. לדברי עינת זקריה, מנכ"ל "פרומיסלנד" המשווקת את פרויקט סאן בת ים "יחידות נופש הם בעצם יחידות דיור, בדרך כלל בגודל של עשרות מ"ר הנרשמות בטאבו על שם הרוכש. על פי החוק בישראל, רוכשי הדירות יכולים לשהות בהם 90 יום בשנה. בשאר חודשי השנה היחידה עומדת להשכרה על ידי החברה המלונאית שמנהלת את המתחם, ומידי שנה בעלי יחידות הנופש מקבלים חלק מהכנסות המלון על פי גדול היחידה שלהם. בעולם מדובר בקטגוריה מאוד יוקרתית המנוהלת על ידי מלונות ברמה מאוד גבוהה".

בישראל ישנם מספר פרויקטים שהגדול שבהם הוא פרויקט סאן בת ים. מדובר במתחם נופש המשתרע על פני 26 דונם וכולל שני מגדלים בני 25 קומות ומגדל נוסף בן 42 קומות ובהם כ-652 יחידות נופש, מרכז מסחרי המשתרע על פני אלפי מטרים רבועים, מרכז קונגרסים מרכז ספורט ומתחם ספא. את המתחם שנבנה בימים אלה צפויה לנהל חברה מלונאית ברמה של 5 כוכבים.

לדברי זקריה, רוכשי יחידות הנופש הם "תושבי חוץ שיש להם כבר דירה בישראל והם מעוניינים ביחידת נופש אליה הם יכולים לחזור מידי שנה בחגים או בחודשי הקיץ. הישראלים שרוכשים דירות נופש הם משקיעים שמעוניינים בבעלות במתחם נופש יוקרתי בו הם יוכלו לנפוש באופן קבוע ולדעת שהם יקבלו רמת שירות גבוהה בכל פעם שהם מגיעים. בנוסף לכך, יש להם נכס שמשביח את עצמו ומושכר בשאר חודשי השנה מבלי כל כאב הראש שכרוך בכך. הם לא צריכים למצוא שוכרים, לדאוג לתחזוקת הנכס, לשלם ארנונה וגם בהיבט המיסוי יש לרוכשי יחידות הנופש הטבות שונות.

"מדובר במוצר ייחודי ושונה מרכישת נדל"ן רגילה. כולנו רואים בסרטים ובסדרות טלוויזיה איך המעמד הגבוה נוסע לבית הקיט הפרטי על הים כדי לנקות את הראש. עכשיו ניתן להגשים את זה גם כאן".

בישראל קיימים עוד שני מתחמים של דירות נופש יוקרתיים. הראשון הוא מלון הרודס הרצליה של קבוצת יצחקי. המלון נפתח לפני כשנה ומציע 252 יחידות נופש מרוהטות. לרשות אורחי המלון ובעלי דירות הנופש עומדים מסעדת גורמה, חדר כושר משוכלל, מרכז עסקים מתקדם, בריכת שחייה, טיפולי ספא מפנקים וג’ימבורי לילדים. מתחם הרצליה מנוהל על ידי ריץ' קלרטון.

מתחמים המשלבים מלונאות ומגורים

תחום נוסף שצובר תאוצה בישראל ובעולם כולו בשנים האחרונות הוא שילוב של מלונאות ומגורים.

השילוב בין חדרי מלון לבין דירות יוקרה מאפשר מיקסום של ערכי הקרקע ואת קיומו הכלכלי של המלון. הסינרגיה בין מגורים למלונאות יוצרת מכלול נדל"ני שמיצובו וערכו עשויים להיות גבוהים מפרויקט בו אין שילוב דומה. יחסי הגומלין בין השניים מחזקים את ייחודיות הפרויקט ומרחיבים את מעגל קהלי היעד.

היתרונות לכך ברורים: דיירי הפרויקט נהנים באופן שוטף, 365 ימים בשנה, 24 שעות ביממה, משירותים ומתקנים השמורים לבתי מלון בלבד, ביניהם שירותי קונסיירג' (הזמנות לסרטים, הצגות, מסעדות, מוניות ועוד), שירותי ספא הכוללים מסאג'ים וטיפולים, מספרות, בתי כנסת, מסעדות גורמה, שירותי האוז קיפינג (ניקיון ואחזקה), בייביסיטינג, חדרי לאונג', בר, חדרי ישיבות ועוד שלל שירותים.

קומפלקס LAGOON של חברת דיזנגוף סחר, המשתרע על מתחם עצום של 35 דונם בחוף הדרומי של נתניה, ממש על הים, הוא אחד מהפרויקטים הגדולים והייחודיים המשלבים מלונאות ומגורים. הקומפלקס מציע 2 מגדלי מגורים יוקרתיים בני 34 ו-37 קומות הכוללים 320 דירות לצד המלון היוקרתי  WEST LAGOONהמשתרע על שטח של כ-15 אלף מ"ר, ובו 272 חדרי אירוח שמתוכם 50 סוויטות, דירות מרווחות ומרפסות ענק המשקיפות לים, בריכה פרטית לכל בניין, לובי ענק בעל תקרה גבוהה, לובי בר עם יציאה לגינה, SKY BAR בקומת הגג, ספא וחדר כושר משוכלל, בית קפה, מסעדה, בוטיק מותגים, אבטחה סביב השעון, חניון תת קרקעי, מחסנים פרטיים וקרבה אבסולוטית לים.  "יצרנו מערכת שירותים שמשלבת יתרונות של מגורים עם חיים חווית שימוש מכל המתקנים שיש למלון. מצד אחד היינו מעוניינים לשמור על הפרטיות של תושבי המקום, ומצד שני ביקשנו לאפשר להם חלק מהשירותים של המלון". אמר חנן סגל סמנכ"ל השיווק בדיזנגוף סחר.

"הרעיון נגזר למעשה מקומפלקסים דומים על קו החוף במיאמי, המשלבים במבנה אחד מלונאות ומגורים. אני מודה שבתחילה חששתי מהאופן שבו הציבור המקומי יתפוס את נושא המגורים לצד מלון, אבל בפועל לא נתקלתי בהתנגדויות מסוג זה. אנשים מבינים את הרווח הגדול שמקום כזה נותן להם", ציין סגל במענה לשאלה איך השוק בישראל מגיב לקונספט המגורים לצד מלונאות התופס תאוצה לאחרונה.

פרויקט נוסף המושתת על עיקרון זהה הוא  מלון היוקרה וולדורף אסטוריה אשר נפתח לפני כשנתיים בירושלים ומחולק ל- 2 אגפים: האחד הוא אגף בית המלון הכולל 226 חדרים והשני מתחם מגורים הכולל 9 קומות ו- 30 דירות יוקרה בשטח של כ- 240 מ"ר. בין שני האגפים מחבר קישור תת קרקעי. על פי פרסומים מחירי הדירות בפרויקט החל מ- 5.5 מיליון דולר.

מלון ומשרדים

סוג נוסף של מלונאות שפונה בעיקר ללקוחות העסקיים הוא מתחמי מלונאות המשלבים משרדים. מדובר במתחמים הממוקמים בדרך כלל במתחמי העסקים בערים הגדולות. כך לדוגמא מלון קראון פלזה סיטי סנטר הממוקם במרכז עזריאלי, מעל קומות המשרדים. אנשי העסקים המתארחים במלון נהנים מהקרבה לתל אביב ולנמל התעופה בן גוריון.

שתף מאמר