מגזין השקעה מתוחכמת: כך תהיו עשירים בשנת 2026

השקעה מתוחכמת: כך תהיו עשירים בשנת 2026

להשקיע בשכונה חדשה בפריפריה, זה נחמד, ובטח גם תזכו לתשואה נאה, אבל המשקיע החכם יחפש להשקיע במקומות לא צפויים הרבה יותר. השכונה החלשה בעיר חזקה, היא זו שתהיה הדבר החם הבא בעוד עשור ותניב תשואה ברמה אחרת. אל תשכחו עוד 10 שנים לספר לנו אם צדקנו

יש לכם סבלנות? אתם יכולים להתעשר ממנה | צילום: shuterstock

אנחנו מאוד טובים בלהצביע בדיעבד על המקומות שהפכו לנכס נדל"ני משגשג. לרוב מדובר בעיירות פיתוח שונות שמחירי הדיור בהן קפץ בין רגע והפך אותן ליעד אטרקטיבי בין לילה. באשקלון למשל עלתה התשואה בדירות 2 חדרים ב- 5% ובטבריה התשואה עלתה ב- 5.5%, שתיהן רק בשנה האחרונה. זה יכול להיות בגלל פרויקט גדול שהקפיץ את ערך הנדל"ן בעיר או כתוצאה מסלילת כביש מהיר או פרויקט תחבורתי אחר. כך קרה למשל כאשר כביש 443 הקפיץ את ערך הדירות של רחובות. כך יקרה גם בעפולה כאשר רכבת העמק תצא לדרך השנה, ובעתיד גם בת ים ופתח תקווה ייהנו מסיום בניית הקו האדום של הרכבת הקלה (בתקווה שאכן יסתיים בקרוב) וניתן לחזות כבר מעכשיו שמחירי הנדל"ן בערים הללו יזנקו משמעותית.

אך למרות כל זאת בכלל לא בטוח ששווה להשקיע בעיירות שוליים, פריפריה, בניגוד מוחלט למה שהנתונים מראים. איך זה יכול להיות שלא? "נכון, תמיד הן המפתיעות ביותר. נכון, תמיד הן יזנקו פתאום בצורה ניכרת לעומת ערים מרכזיות, אך כמו שהן עולות כך גם הן יורדות", טוען אוהד דנוס יו"ר השמאים של ישראל. ניתן לראות למשל שחיפה, שיאנית העלייה לטווח הרחוק, עלתה בשש השנים האחרונות ב- 106%. תשואה משמעותית בהרבה ממה שעשתה אשקלון, "שיאנית" התשואה לשנת 2015.

"ככל שנתרחק מהמרכז בחיפוש שלנו אחר שוק שצומח, אנחנו יותר מסתכנים. אומנם האיזורים הללו מתפתחים כל הזמן, אך הסיכון שלהם גדל גם הוא בהתאם. זה שאשקלון צמחה למשל, זה יפה, אבל זה היה רגעי וזה ייעצר בטווח הקרוב ואז תצוץ עיר אחרת שתצמח ברגע. להשקיע בערים כאלו זה מרוץ לטווח קצר. אם מישהו מחפש את השוק החם הבא, הוא צריך להיות יותר מתוחכם".

חיפה היא שיאנית התשואה עם 106% בשש שנים | צילום: shuterstock

ההשקעה המתוחכמת

התחכום שדנוס מדבר עליו מתייחס לעובדה שאנחנו צריכים לדעת לזהות מגמות ארוכות טווח, ובמגמות הללו להשקיע. מגמות ארוכות טווח הן המקום בו ערך הדירות עובר שינוי משמעותי וארוך. "ההמלצה שלי, היא להישאר בערים הגדולות והחזקות, ולחפש בהן את השכונות החלשות. למה? כי בשכונות כאלה רמת המחירים תמיד נמוכה ולכן לא דרושה השקעה רבה ובנוסף אלה שכונות שיש להן פוטנציאל פיתוח אמיתי שיוביל לצמיחה משמעותית, ולא רגעית, בתשואה".

"הדבר הבא שעלינו לעשות הוא לברר האם צפויות בשכונה הזו פיתוחים עירוניים בעתיד הקרוב. לרוב כאשר עירייה מחליטה לבצע שיפור כזה, זה תהליך שלא לוקח הרבה זמן. כשעיר חזקה כלכלית מחליטה לבצע שיפור עירוני באחת משכונותיה, היא תוכל באמת להוציא זאת לפועל ולא להישאר בתחום של "על הנייר" לאורך הרבה זמן".

"הדוגמא הטובה ביותר לכך ניתן למצוא בפלורנטין וביפו. פלורנטין הייתה שכונה חלשה מאוד ועם התערבות של העירייה היא הפכה לשכונת צעירים תוססת, שערך הנדל"ן בה זינק בהתאם. כמובן שעדיין ניתן למצוא בה אוכלוסייה חלשה, אבל בהשוואה לעבר חל שם מפנה משמעותי ושווי הנדל"ן הכפיל את עצמו במקומות מסוימים. ביפו קרה אותו הדבר לאחר ששיפצו את שוק הפשפשים, וכל מי שהחזיק בנדל"ן בעיר זכה לקפיצה משמעותית של עד 100% בערך הנכס".

"דבר נוסף שחשוב לשים לב אליו בפריפריה, זה שכמות הקרקעות שניתן לשחרר לטובת בנייה הוא גבוה, ולכן הבנייה הרבה ממשיכה בלי סוף. בערים המרכזיות כמו תל אביב, חיפה או ירושלים כבר קשה לשחרר קרקעות וכל פעם שקם פרויקט ייחודי הוא מקפיץ את ערך הנדל"ן באופן משמעותי יותר. על אחת כמה וכמה כשלוקחים איזור ומשפצים אותו מהיסוד".

סביר שב-2016 נראה את עפולה פורחת, אבל אם אתם מסתכלים מעבר לכך, ככל הראה שהשקעה מתוחכמת כפי שקורא לה דנוס, תביא לכם תשואה יפה בהרבה בשנת 2030. "מעבר לכל זה, הטיפ הכי טוב שאני יכול לתת כשמחפשים איפה להשקיע זה שתקנו במקום שאם יקרה בו הגרוע מכל עדיין תוכלו לעבור לגור בנכס. אם אתה גר בצפון אל תרוץ להשקיע באילת".

שתף מאמר