מגזין העיר שהשכונה הכי זולה בה עדיין יקרה

העיר שהשכונה הכי זולה בה עדיין יקרה

הכל עובד לטובת הרצליה. המיקום מרכזי, האוכלוסייה חזקה, החינוך מצטיין ואפילו התיירות פורחת. הבעיה העיקרית היא שהמחירים לא מפסיקים לעלות. האם פרויקט מחיר למשתכן ייתן גם לכם סיכוי לגור שם?

הרצליה מהאוויר. צילום: Lev Tsimbler

בואו נודה באמת: הרצליה היא אחת הערים הגדולות והחשובות בגוש דן והיא מהווה המשך ישיר למטרופולין תל אביב, ולכן היא גם מתפקדת ועובדת בצורה דומה לתל אביב - בשנים האחרונות נהנית הרצליה מפיתוח כלכלי, נדל״ני ותרבותי והיא אפילו נחשבת לעיר תיירות מרכזית. ככה זה שהעיר נמצאת באחד הלוקיישנים הטובים ביותר בארץ - במרכז הארץ, צמוד לתל אביב, על חוף ים ועל קו מסילת הרכבת הראשית. נראה שהשנים הקרובות יעשו רק טוב להרצליה, אבל זה לא סותר את השאלה עד כמה טוב, או ליתר דיוק יקר, לחיות בעיר הזאת?

תעודת זהות

אוכלוסייה: 90 אלף בני אדם | שטח: 21 אלף דונם | ראש העירייה: משה פדלון | מספר יחידות דיור: 34,190 אלף יחידות דיור | ארנונה: 43.6 שקלים למ"ר | הוצאה על חינוך פר ילד: 7,608 שקלים | כמות אשפה ממוצעת: 2.47 ק״ג לנפש ליום | הכנסה ממוצעת: 12,441 שקלים לחודש | מדד חברתי- כלכלי: 8 (מתוך 10) | סלוגן: ״אם נרצה. הרצליה״

נדל״ן

בשנים האחרונות הרצליה נהנית מתנופת בנייה אדירה בכל חלקי העיר במגוון מסלולים, בהם תמ"א 38, פינוי בינוי, דיור בר השגה ועוד, וזאת ברוח החזון של העיר לספק פתרונות שיאפשרו לצעירים לקנות או לשכור דירות ולהישאר בעיר. מצד שני, הרצליה נחשבת לעיר מבוססת עם אוכלוסייה חזקה ומחירי נדל״ן בהתאם. דירה חדשה לקנייה בהרצליה תתחיל במחיר 2 וחצי מיליון שקלים, ומחיר ממוצע לשכירת דירה 4 חדרים עומדת היום על 5,600 שקלים בחודש. דירה צמודת קרקע להשכרה יכולה להגיע ל-10,000 שקלים בחודש.

בהרצליה קיימות מספר שכונות יוקרה מרכזיות: הירוקה המערבית, נווה ישראל וגליל-ים החדשה. היוקרתית ביותר מבין השכונות בעיר היא הרצליה פיתוח. האזור נחשב לאחד מאזורי המגורים היוקרתיים בישראל, ומרבית בתי המגורים שבו הם וילות. רחוב גלי-תכלת, שצדו המערבי נמצא על המצוק הצמוד לחוף הים ומשקיף על הים, מאכלס את הבתים היקרים ביותר בארץ, ובו ממוקם גם ביתו של שגרירארצות הברית. השכונות הזולות יותר, אם אפשר להגיד שהן זולות, הן שכונת נחלת עדה ושכונת ונחלת ישראל. בשכונת נחלת עדה, השכונה הצפונית ביותר בהרצליה, דירה יד שניה תעלה כ-2 מיליון שקלים.


הרצליה פיתוח מהאוויר. צילום: משה מילנר, לע"מ

הסכם גג שנחתם בין עיריית הרצליה ומשרדי הממשלה בינואר האחרון אמור להוביל לבנייה של כ-7,500 דירות בשלוש שכונות חדשות: אפולוניה, גליל ים וקריית שחקים. כל הדירות שייבנו תחת הסכם הגג ישווקו במסלול מחיר למשתכן, בהנחה משמעותית ממחירי השוק. לפי שר האוצר משה כחלון, דירות קטנות בשכונות החדשות צפויות להימכר בפחות ממיליון שקל. במסגרת ההסכם, הממשלה תממן את הבנייה של שני מחלפים חדשים בכביש החוף - מחלף אפולוניה בצפון ומחלף הרב-מכר בדרום העיר, וכן את הרחבת רחוב ז'בוטינסקי במרכז העיר והקמת פארק מטרופוליני באזור שכונת גליל ים.

הרצליה היא מוקד תעסוקה משמעותי במטרופולין תל אביב. אזור התעשייה בהרצליה הוא אחד ממתחמי העבודה הגדולים ויש הטוענים שהיא בירת תעשיית היי-טק הישראלית. חברת ״סאיטקס״, מחלוצות ההיי-טק בישראל, הקימה בו את מפעליה, ובעקבותיה הגיעו מפעלי היי-טק נוספים ונציגויות של חברות היי-טק רב-לאומיות. היום נחשב האזור לאחד מאזורי התעשייה המתקדמים בישראל. יש באזור מסעדות רבות ושטחי מסחר נרחבים, המושכים גם לקוחות רבים שמחוץ להרצליה פיתוח.

 

תחבורה

הרצליה ממוקמת באזור טוב מבחינה תחבורתית - לצד כבישים בין עירוניים, על קו מסילת הרכבת ובמרכז העניינים. בעיר פועלים קווי אוטובוס רבים, מוניות שירות ורכבות בין עירוניות. החל משנת 2011 חברת "מטרופולין" אשר זכתה במכרז להפעלת קוים בעיר, בנוסף ל-28 קווים של חברת אגד ו-8 קווים של חברת ״נתיב אקספרס״. בשנים האחרונות נסללו מספר שבילי אופניים לאורך צירי העיר, הארוכים שבהם ברחוב סוקולוב וברחוב ז'בוטינסקי.

עיריית הרצליה תפעיל החל מהשבועות הקרובים, שירות הסעות בשבתות ובחגים, ללא עלות, הקו החדש יעבור בצירים מרכזיים ויאפשר להגיע אל חוף הים, הפארק, המרכז הרפואי ואזור הבילויים במערב העיר בנוחות ובצורה שוויונית. ליד קניון שבעת הכוכבים ומחלף הסירה נמצאת תחנת הרכבת הרצליה, אשר ממוקמת על מסילת החוף ועוברים בה מדי יום מאות נוסעים. התחנה עתידה להיות חלק מקו סיבובי חדש בשם ״מסילת השרון״ שיעבור בתחנות רעננה, הוד השרון, כפר סבא, ראש העין מערב, פתח תקוה, בני ברק ואוניברסיטת תל אביב.

כמו כן, קיים בעיר שדה תעופה אזרחי לתעופה קלה, הממוקם בין שכונת גן רש"ל לכפר שמריהו. השימוש בשדה החל בשנת 1948, בעת מלחמת העצמאות, כמשכן הקבוע הראשון של טייסת 101, טייסת הקרב הראשונה של חיל האוויר הישראלי. כיום משמש השדה כמרכזה של התעופה הקלה בישראל: בו פועלים רוב בתי הספר לטיסה בארץ בהם ניתן לעבור קורס טיס אזרחי, מעשי, תאוריה, לשכור מטוס לפי שעה ואף ליהנות מטיסות חוויה בשבתות. עיריית הרצליה מתנגדת להמשך פעילותו של השדה, משום שלדבריה, עקב קרבתו לשכונות מגורים, ובעיקר לאור פעילות בתי הספר לטיסה, הוא מהווה סכנה בטיחותית. כרגע לא ברור מה עתיד השדה.

 
שדרות ח"ן בהרצליה. צילום: ד"ר אבישי טייכר

חינוך ותרבות

בהרצליה לומדים כ-13,712 תלמידים ב-33 בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים. מספר התלמידים הממוצע בכיתה עומד על 26 תלמידים. מערכת החינוך בהרצליה נחשבת לאחת ממערכות החינוך האיכותיות והמובילות ביותר בארץ, והיא מדורגת במקומות הראשונים בבחינות הבגרות והמיצ"ב הארציים. החל משנת 1999 ועד 2016 גדל תקציב החינוך הכולל של הרצליה בכ- 76 מיליון שקלים והיום שליש מתקציב העירייה מוקצה לתחום החינוך.

כאמור, מדי שנה נכנסים לרשימת 15 בתי הספר הטובים ביותר במבחני המיצ״ב הארציים, גם בתי ספר מהרצליה. בשנים האחרונות חטיבות הביניים זאב ז'בוטינסקי ובן גוריון היו בראש הרשימה. בית הספר היסודי יוחנני נחשב לבית ספר מצטיין ואיכותי במיוחד. בהרצליה קיים מוסד אקדמי אחד - המרכז הבינתחומי הרצליה שבו לומדים כ-6,500 סטודנטים (מהם כ-1,500 בבית הספר הבינלאומי), לתוארי בוגר ומוסמך. הבינתחומי מציע תכניות בינתחומיות לתואר ראשון במשפטים, במנהל עסקים, במדעי המחשב, בתקשורת, בפסיכולוגיה, בממשל, בכלכלה ובקיימות וכן תכניות לתואר שני בתחומים אלו. הרצליה גם כוללת בתוכה מספר מוסדות תרבות חשובים, ביניהם מוזיאון הרצליה לאמנות וסינמטק הרצליה. בעיר קיימת מסורת ארוכת שנים של ספורט חובבני ומקצועני.

פרויקטים חדשים

פרויקט הרכבת הקלה - הרצליה היא אחת הערים בהן מתוכננת לעבור הרכבת הקלה של מטרופולין תל אביב. על פי התכנון, 3 קווים יעברו בשטחי הרצליה: הקו הירוק יעבור בהרצליה פיתוח, הקו הצהוב במרכז העיר והקו הוורוד יעבור הן במרכז והן בהרצליה פיתוח. בניית קווים אלו היא בגדר תוכנית עתידית ובשלבי תכנון בלבד. הקו הירוק, שנמצא בתכנון בימים אלה, ויהיה באורך של 14 קילומטר, יתחיל במערב ראשון לציון, יעבור בתל אביב ויסתיים בהרצליה.

אי מלאכותי מול חופי הרצליה - תוכנית חדשה שמתחילה את דרכה מול מוסדות התכנון בחודשים האחרונים היא הקמת אי מלאכותי בים התיכון מול חופי הרצליה. מדובר בתוכנית ראשונית אותה מקדמת עיריית הרצליה שלפיה יוקמו שני איים מלאכותיים במרחק של כ-1.5 קילומטר מחוף הים, במקטע הדרומי מול המרינה הקיימת. הרצליה תשקיע כ-650 אלף שקל בתכנון ראשוני ובדיקת היתכנות. רעיון נוסף שעלה במסגרת התוכנית להקמת האיים המלאכותיים הוא להעביר לשם את שדה התעופה האזרחי שפועל היום בהרצליה.


המרינה בהרצליה. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ 

פארק הרצליה החדש - פארק הרצליה הוא אחד הפרויקטים הגדולים והמוצלחים ביותר שנעשו בהרצליה בשנים האחרונות. הפארק, בשטח 700 דונם, הוקם ליד קניון שבעת הכוכבים, ספורטק הרצליה ואצטדיון עירוני הרצליה. הפארק כולל אזורי מדשאות רחבים, אגם, מתקני כושר, אזור למנגל, בית קפה ואפילו עמדות תצפית על ציפורים. בפארק יש במה ואמפיתאטרון שבהם מתקיימות הופעות. בפארק יש מסלול הליכה וריצה באורך 1,000 מטר ושביל אופניים באורך 1,200 מטר, שמתחבר לשבילי אופניים אחרים באזור. את הפארק פוקדים באופן יומיומי מבקרים לשם פעילות ספורטיבית וריצה, וכן לפעילויות פנאי. 

השורה התחתונה

״אם תרצו אין זו הגדה״ הוא אמנם משפט יפה שעליו מבוססת העיר הרצליה, אבל מעבר להיותה עיר מרכזית עם מערכת חינוך איכותית, עיר עם מגוון רחב של שטחים ירוקים ואטרקציות בילוי ותרבות, וכמובן מוקד תעסוקה מרכזי, הרצליה נחשבת למקום שיקר לגור בו עם מחירי נדל״ן שמזכירים שכונות במרכז תל אביב. מרכז העיר של הרצליה, ״הרצליה הישנה״, נחשב יחסית לאזור עם מחירי נדל״ן שפויים יותר. בשנים הקרובות הרצליה עתידה לשלש את מספר התושבים ופרויקטים תחבורתיים משמעותיים עומדים על הפרק.

שתף מאמר