מגזין הדבר החדש הבא בצפון תל אביב

הדבר החדש הבא בצפון תל אביב

הדר יוסף משנה את פניה עם פרויקטי פינוי בינוי גדולים

אם עד כה ההתחדשות של העיר היתה בשכונות הדרומיות שלה, אנחנו רואים כעת התקדמות משמעותית בהתפתחות אחת המעניינות בצפון העיר – הדר יוסף. עבור התושבים בשכונה, שנבנתה בסמוך לקום המדינה, מדובר בבשורה של ממש.

השכונה הצפונית שנחשבת לשקטה ואיכותית, מציעה לתושביה איכות חיים, עם מרחבים פתוחים, מדשאות רחבות והיא משתרעת על שטח של קרוב ל-1000 דונמים. הדר יוסף מושכת אליה בשנים האחרונות משפחות צעירות ממרכז העיר וישובים נוספים במרכז, לאור התאמתה לגידול ילדים. כמו כן היא נחשבת לאחת השכונות הבודדות בתל אביב בה לא קיימת מצוקת חניית רכבים.

שכונת הדר יוסף ממוקמת בצפון מזרח תל אביב בצמוד לשכונות מעוז אביב ונאות אפקה. היא נוסדה בשנת 1946 והיא מאופיינת בבנייה נמוכה. השכונה סמוכה למקורות תעסוקה כמו קריית עתידים ואזור התעסוקה של בני ברק, אזורי בילוי כמו פארק הירקון ומרכזי קניות כמו קניון איילון, מתחם הלח"י בבני ברק ועוד. השכונה הוכרזה כמתחם המיועד לפינוי בינוי ובשנים הקרובות צפויים לצאת לבנייה פרויקטים נוספים.

 
פרויקט הדר יוסף. הדמיה: מטרופוליס

בשכונה עדיין קיימים בנייני רכבת ישנים, שזוכים כעת לקידום פרויקטי התחדשות עירונית אדירים. השכונה, שנוסדה שנה לאחר קום המדינה, נבנתה תחת הצורך לשכן אלפי עולים, ונבנו בה מבני מגורים בני שתי קומות לרוב, שמונה משפחות בכל בניין. ככל שחלפו השנים התושבים הגדילו את הדירות. בשנות ה-70 התרחבה השכונה למבני מגורים בני 7-12 קומות ברחובות החדשים יותר.

בימים אלו נמצאת השכונה בעיצומה של התחדשות אדירה בפרויקטי התחדשות עירונית שצפויים לשדרג את איכות החיים בה ללא היכר. כך למשל, ברחוב קהילת לודג׳ בהדר יוסף משיקה חברת אנגל משאבים את פרויקט ״הדר ויוסף״, לפינוי 48 דירות ישנות ובניית 6 מגדלים של 7 קומות עם 117 דירות חדשות.

הדירות שימכרו בפרויקט הן דירות 3 ו-4 חדרים, וכמו כן ימכרו דירות דופלקס ודירות גן, ודירות פנטהאוז.

במסגרת הפרויקט פונו במתחם 48 דירות בשטחים הנעים סביב 40-60 מ"ר מ-6 בניינים ברחוב קהילת לודג' ובמקומן ייבנו 105 יחידות דיור חדשות בשטח של החל מ-75 מ"ר, הכוללות חניה ומפרט משודרג. עלות הקמת הפרויקט צפויה להסתכם בכ-120 מיליון שקל.

 אנגל משאבים מתכננת פרויקטי המשך בשכונה, כאשר נחתמו כבר הסכמים עם בעלי זכויות בעוד מספר בנייני מגורים ברחובות קהילת ורשה, קהילת לודז' ורחובות נוספים.פרויקט הדר יוסף של חברת אנגל

חברת מטרופוליס, המתמחה ביזמות אורבנית בישראל ובייזום ופיתוח פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית, מקדמת פרויקט ענק של התחדשות עירונית בהדר יוסף. החברה, החתימה את מרבית דיירי המתחם, תהרוס 258 דירות ישנות ברחוב קהילת לודג' 1-37 ותבנה מתחם מגורים חדש ומודרני אשר יכלול 672 יח"ד.

על פי התכנית שמקדמת החברה מול עיריית תל אביב ואשר נמצאת בהליך מתקדם לקראת הפקדה, מטרופוליס תפנה 258 משפחות מ-23 בניינים בשכונת הדר יוסף, ובמקומם תבנה 9 בניינים חדשים מעל מרתפי חניה תת-קרקעיים, וכן מבני ציבור ופיתוח סביבתי לרווחת הדיירים. מדובר בחמישה מגדלים של 23 קומות ועוד ארבעה בניינים של 8 קומות.

לדברי אודי בלום, מנכ"ל מטרופוליס, "אחרי ההצלחה בפרויקט גרין פארק בנווה שרת, פרויקט אשר הצליח הלכה למעשה להחיות ולחדש את כלל השכונה, אנחנו מסמנים את היעד הבא שלנו – הדר יוסף. מדובר בפרויקט גדול בכל קנה מידה הכולל בניית 672 דירות חדשות. הוכחנו כבר את היכולת והמומחיות שלנו לקדם, לתכן, לשווק ולבצע פרויקט התחדשות עירונית של מתחם מגורים גדול". בלום מוסיף כי "תחום ההתחדשות העירונית הולך ומתפתח. עד לאחרונה פרויקטים בוצעו ברמת הבניין הבודד, אך כיום אנו רואים רצון גם מצד הרשויות המקומיות וגם מצד היזמים הגדולים לקדם פרויקטים במתחמי מגורים שלמים. פיתוח מתחם מגורים שלם הוא פתרון נכון יותר לשכונה כאשר בשלבי התכנון והביצוע נלקחים בחשבון הצרכים של המתחם על כלל דייריו ולא רק הצרכים של הבניין הבודד".

מרבית הדירות הישנות בפרויקט הן בשטח של כ-30 מ"ר. הבניינים ברחוב קהילת לודג' מאופיינים במבנים ישנים משנות ה-50 בגובה של 2 קומות ושמונה משפחות בכל בניין.

צפי לעליית ערך עם התקדמות הפרויקטים

בשכונת הדר יוסף מספר מוסדות ציבוריים, גני ילדים ובתי ספר. כמו כן התושבים נהנים מקאנטרי נאות אפקה, ומדרום השכונה נמצא מרכז הספורט הלאומי, עם מגרשי הטניס, אצטדיון הדר יוסף ואצטדיון אתלטיקה. השכונה קרובה מרחק נסיעה קצר מאוניברסיטת תל אביב וסמינר הקיבוצים, מה שמביא אליה גם סטודנטים השוכרים דירות בשכונה.עורך הדין חיים מסילתי

בכל הנוגע לתעסוקה, השכונה נמצאת במיקום נוח להגעה לפארק ההיי-טק בקריית עתידים, שמספק מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה.

מבחינת מחירי הנדל״ן באזור, בדומה לתל אביב כולה, המחירים בשכונה עלו בחדות בעשור האחרון. מחיר דירה ממוצעת כיום בשכונה מגיע ל-2.5 מיליון שקל, זאת לעומת 980 אלף שקל ב-2006, ו-2.2 מיליון שקל לפני שנה. 

לדברי שמאי המקרקעין עו״ד חיים מסילתי, שכונת הדר יוסף נמצאת בשלב בו הדירות שעדיין לא נמצאות בתהליך התחדשות עירונית בעלות פוטנציאל השבחה גדול. לדבריו, ״הכדאיות של רכישת דירה בשכונה לפני ההתחדשות של השכונה בפרויקטי פינוי בינוי היא גדול, כפי שכבר ראינו בשכונת נווה שרת שעברה מהפך. ככל שהפרויקטים מתקדמים ויש יותר חתימות הערך של הנכסים בשכונה עולה, ואנשים מגלים ששווי הנכס שלהם עלה מעבר לעליית המחירים בשוק״.

שתף מאמר