מגזין האם יש תחליף זול ל"מחיר למשתכן"?

האם יש תחליף זול ל"מחיר למשתכן"?

דירות "מחיר למשתכן" עדיין רחוקות מלהיות מציאות על הקרקע ולהציע פתרון לכל הזוגות הצעירים שחולמים על דירה. אבל האם היא כבר מצליחה להעניק פתרונות זולים יותר בשכונות ותיקות, כאלו שנמצאות ליד אתרי הבנייה של "מחיר למשתכן"?

"תנו לנו לעבוד ועד שנתיים יש מפתחות לזוגות הצעירים פה", מבטיח שר האוצר, משה כחלון. אומנם תכנית הדגל שלו ממשיכה לתפוס תאוצה אך יחד איתה גם התהיות והחששות. עד כה ניסגרו שבעה מכרזים בהצלחה, אשר בכל אחד מהם אחוז ההנחה שיקבלו הזוכים בהגרלה הינו שונה. בדקנו האם אותן הנחות הן משמעותיות בפועל או שהן יפות רק על הנייר, ומה יוכל לקנות באותו המחיר ובסביבה סמוכה לפרוייקטים, מי שלא רוצה לחכות ?

בקרית מוצקין לדוגמה גובה ההנחה עומד על 28% ממחיר רגיל באיזור, אך אם לא תרצו לחכות תוכלו למצוא למשל דירה זהה בתוספת של 90 אלף שקלים בלבד או דירה קצת יותר קטנה במחיר דומה. "בהפרש הכספי הקטן הזה, אנחנו נותנים יותר מאשר מה שמקבלים ב"מחיר למשתכן"' טוען שלום שטרית, בעלים ומנכ"ל חברת "שתית" הבונה בסמוך לפרוייקט "מחיר למשתכן" בעיר.

ומה לגבי מקומות אחרים בארץ? בראש העין למשל "מחיר למשתכן" מעניק 26% הנחה ממחיר השוק, ובאותו מחיר תוכלו למצוא בעיר דירות יד שנייה חדשות עם תאריך כניסה ידוע מראש בשכונה מבוססת. בירושלים ניתן למצוא ב"מחיר למשתכן" הנחה של 16% ממחיר השוק, אך מי שלא רוצה לחכות ולקחת את הסיכון שהתכנית לא תצא שם לפועל, יכול לרכוש דירה יד שנייה במצב טוב ובאותו המחיר מינוס אי הוודאות.

שכונה חדשה על הנייר או שכונה קיימת ומוכרת – מה עדיף? ואולי בכלל המטרה של כחלון זה פשוט להוריד את מחירי הדירות שמסביב לדירות "מחיר למשתכן"?  

שתף מאמר